Amasyanın Tarihi Ve Turistik Mekanları

Amasyanın Tarihi Ve Turistik Yerleri Hakkında Gerekli Bilgiler

Amasyanın En Güzel Tarihi Ve Turistik Yerleri

Amasya Kalesi: Şehir merkezinde olup, Zübeyde Hanım Caddesi Mis-Un fabrikası yanındanayrılan yolu takiben gidilen mesire yerinin doğal güzelliği, otopark ve içme suyu bulunmaktadır. Hıdırellez, Mart dokuzu gibi sayılı günlerde halkın günübirlik piknik yaptığı bir yerdir. Kaleden 70 m. aşağıda Yeşilırmağa ve kral mezarlarına kadar uzanan M.Ö. III. yüzyıla ait merdivenli yer altı yolu, burç ve cami kalıntıları vardır.

Alpaslan Müzesi: Amasya İli, Taşova İlçesi, Alpaslan Beldesi Belediye Müzesi’nin ilk çekirdeği 1964′te yöreden toplanan arkeolojik ve etnografik eserlerle oluşturulmuştur. 1991 yılında Osmanlı Döneminden kalma bir hamam müze olarak yeniden düzenlenmiş ve 1994′te de Alpaslan Beldesi Belediye Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Müzede yörenin kültür ve medeniyet tarihine ışık tutan Eski Tunç, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait seramik, bronz ve altın eserler sergilenmektedir. Ayrıca yine yörede bulunan çeşitli fosiller sergilenmektedir. Yöresel köy odası teşhirinde Selçuklu ve Osmanlı Dönemi ahşap işçiliğini yansıtan örneklere yer verilmektedir.

Hazeranlar Konağı: Yalı boyu evleri dizisindeki en güzel konak olan Hazeranlar Konağı Osmanlı döneminin en zarif sivil mimari örneklerinden birisidir. Konak Defterdar Hasan Talat Efendi tarafından kız kardeşi Hazeran Hanım adına 1872 yılında yaptırılmıştır. Katlarda oturma ve yatak odaları, avlu, kahve odası, ocaklı oda, ebeveyn ve selamlık odaları ile hela sofa etrafında yer almaktadır.
Kızlar Sarayı: Kralkaya Mezarları çıkış yolu üzerinde şehir merkezinden 100 metre yükseklikte yer alır. ören yeri olan ve hamam kalıntılarının bulunduğu ve halen kazı çalışmalarının devam ettiği ören yeridir.

Çakallar: İl Merkezinin güneyinde, Ferhat Dağı eteğinde ve şehirden 250 metre yükseklikte yer alan Ali Kaya Et Lokantası açık ve kapalı mekanı, piknik alanı ve şehir merkezi ve vadisinin kuş bakışı izlenebildiği seyir terası yer almaktadır.

Ferhat Su Kanalı: Kentin su ihtiyacını karşılamak için Helenistik dönemde yapılmış olan su kanalı yaklaşık 75 cm. genişliğinde 18 km. uzunluğundadır. Terazi sistemine göre kanallar oyularak, tünel açılarak bazı yerlerinde duvarlar örülerek inşa edilmiştir.

Kral Kaya Mezarları: Adından da anlaşılacağı üzere binlerce yıl önceki insanlar kralları içindağları (sanatsal bir biçimde) oyarak mezar hazırlamışlar. Amasya İli’nin birçok yerinde irili ufaklı olarak yapılmış olan kaya mezarları Amasyalı tarihçi Strabon’un vermiş olduğu bilgilere göre, Pontus krallarının mezarlarıdır. Strabon’un sözünü ettiği, “Kızlar Sarayı” diye bilinen anıtsal nitelikteki beş kaya mezarıdır. Buradaki kral kaya mezarları şehre egemen bir noktada yapılmış ve varlıklarını günümüze değin devam ettirmişlerdir. Şehrin hemen hemen her yerinden gözüken bu mezarlar Amasya’ya mistik bir hava vermektedir.
Pirler Parkı: İl Merkezinde Pir İlyas Türbesi’nin de yer aldığı Pirler Parkı içerisinde Pirler Et Lokantası açık ve kapalı mekanları, yapay şelale, doğal dokusu ve piknik alanı olarak hizmet vermektedir.

Ziyaret (Gölbaşı): Amasya-Taşova karayolunun 3.km den sola ayrılarak ulaşılan Ziyaret Kasabası’nın girişinde havuz ve yeşil alanları kapalı ve açık lokantası yanında piknik yapma imkanı da bulunmaktadır.

Yeşil Yenice: Amasya-Taşova karayolunun 13. Km.’sinden, sağa ayrılarak ulaşılan doğal güzellikleri 800 yıllık anıtsal çınar ağacı minyatür havuzlu mesire yerinde yeme-içme tesisi bulunmaktadır.

Yassıçal (Yaylagöl Sosyal Tesisleri): Amasya-Taşova karayolunun 7. Km.’sinden sağa ayrılan karayolu güzergahından ve il merkezine 16 Km. uzaklıkta bulunan tesis 1050 rakımlı olup, bir yıldızlı Yatırım Belgeli Oteli 150 kişilik kapalı lokanta, (Tel.2416003) önünde havuzu kenarlarında ahşap çardaklar, yapay şelale, çocuk oyun bahçesi, piknik alanı, otopark, wc futbol, voleybol, kamp imkanı bulunmaktadır.

Kaynar Gölü: Amasya – Tokat karayolunun 14. Km.sinin sağında bulunan ve içerisinde balıkların yer aldığı göl ile yeme-içme tesisi bulunan piknik alanıdır.

Gök Medrese Camii: 1267 yılında Amasya Valisi Seyfettin Torumtay tarafından yaptırılmıştır. Cami, Medrese ve mezar odası ile kapalı bir külliye şeklindedir. Üzeri dokuz kubbe ile örtülüdür. Bitişiğinde bulunan kümbet mavi ve göz alıcı renklerle süslendiği için Gökmedrese adını almıştır. Cephesi gayet güzel taş işçiliği ile bezenmiştir. 1962 yılından 1978 yılına kadar müze olarak kullanılmış, 1980 yılından sonra da tekrar ibadete açılmıştır.
Sarılık: Tokat yolu üzerinde merkez ilçeye 13 Km. uzaklıkta günübirlik mesire yerlerindendir.

Terziköy Kaplıcası: Terziköy kaplıcası İl Merkezine 36 Km. uzaklıkta olan Otel, motel, bungalov konaklama tesisleri, kapalı yüzme havuzları, özel kabinler; lokanta, gazino, kafeterya, geniş yeşil alanı, çocuk oyun bahçesi, park, otopark ve piknik alanları ile yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet sunmaktadır.

Şarlayuk: Merzifon – Gümüşhacıköy karayolunun 12. Km.den sağa ayrılarak ulaşılan mesire yeri doğal güzelliği, yeme – içme tesisi ve piknik imkanları ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğradığı yerlerdendir.

Omarca: Gümüşhacıköy – Hamamözü karayolunun 12. Km. den sağa ayrılantepe üzerindeki stablize yolu takiben ulaşılır. Orman İşletme Müdürlüğünce düzenlenen çevre içme suyu, piknik ocak ve masaları, wc si doğal güzelliği nedeniyle yöre insanının hafta sonları tercih ettikleri ormaniçi dinlenme yeridir.

Gökoluk: Merkez ilçeye 59 Km.de ve Merzifon ilçesinde bulunmaktadır. Orman İşletme Müdürlüğünce düzenlenen yağmur barınağı, kır kahvesi, çocuk oyun alanı piknik ocak ve masaları, suyu, doğal güzelliği nedeniyle yöre insanının hafta sonları tercih ettikleri ormaniçi dinlenme yeridir.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti (Yedikır Barajı): Amasya -Suluova karayoluna 7 Km. uzaklıkta bulunur. Baraj gölü çevresinde yer alan doğal güzelliği, yürüyüş parkuru, DSİ sosyal tesisleri ve balık üretim tesisleri ile amatör balık avcılığı, nedeniyle bölgenin çekici piknik alanı durumundadır. Göl; kuğu, yabankazı, yabanördeği, angut, karabatak ve balıkçıl vb. gibi 16 familyaya ait 34′den fazla kuş türünün barındığı bir kuş cenneti haline gelmiştir.

Gani Baba: Amasya – Suluova karayoluna 8 Km. Suluova ilçesi Saygılı Köyü yakınlarında türbe ziyareti ve piknik alanı olarak hizmet vermektedir.

Kapaklı: Amasya-Suluova karayolu üzerinde Merkez ilçeye 36 Km. uzaklıktadır. Orman İşletme Müdürlüğüne ait sosyal tesisleri, piknik masa ve ocakları, suyu, wc si ve doğal güzelliğiyle özellikle hafta sonları yöre insanlarının piknik için tercih ettikleri ormaniçi dinlenme yeridir.

Fethiye Camii: Fethiye mahallesindedir. Ruhi Tingiz Devlet Hastanesi’nin karşısında yer alan cami, ilk yapıldığı yıllarda kilise olarak inşa edilmiştir. Bizans İmparatoru Phocas’ın (602-610) kızı Helena tarafından yaptırılmış Kilise 1116 yılında Fetih Gazi tarafından camiye çevrilmiştir.

Aynalı Mağara: Amasya vadisinde yer alan mağaralardan en önemlisi ve en meşhuru Aynalı Mağara’dır. Bilindiği ve araştırmalardan anlaşıldığına göre burası bir kral mezarından öte ikamet edilmek üzere oyulmuştur. Büyük blok kaya parçası oyulmak suretiyle yerden 10-15 metre yüksekliğe ulaşan ihtişamlı bir mağaradır. Güneş ışıklarının vurmasıyla parlayan cephesinden dolayı “aynalı” ismi verilmiştir. Mağaranın içi renkli resimlerle süslenmiştir. Hz. İsa’nın 12 havarisinden birinin Hristiyanlığı bu mağaradan yaydığı söylenir.

Akınoğlu Göl Tesisleri: Amasya – Taşova karayolu 40. Km.sinden sağa ayrılan yolu takiben 10. Km.sinde bulunan Akınoğlu Beldesinde doğal güzelliği, gölü, gazinosu ve piknik alanı ile hizmet vermektedir. Belevi Akpınar Dinlenme Tesisleri: Amasya – Taşova karayolunun 40. km.sinden sağa ayrılan yolu takiben 6. km. sinde bulunan Belevi Beldesinde, doğal güzelliği, Alabalıklı Gölü, kapalı ve açık mekanlı gazinosu piknik alanı ile hizmet vermektedir.

Burmalı Minare: Selçuklu Emirlerinden Necmeddin Ferruh Bey tarafından yaptırılmıştır. Damadı İzzeddin Mehmed Pervane Bey de 1300 yılında vakıflarını tanzim etmiştir. Zelzeleler, yangınlardan sık sık harap olmuş ve tamir görmüştür. Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde, minaresinin ahşap ve isminin de Mahkeme Camii olduğundan bahseder. 1730 yılındaki büyük yangında tekrar yanan caminin ahşap minaresi bu sefer taştan burma olmak üzere yaptırılmış ve caminin ismi de minaresinin şeklinden alınmış oldu. 1939 depreminden de büyük zarar görmüş ve 1958 yılında onarılmıştır.

Borabay Gölü: Amasya – Taşova karayolunun 44.Km.sinden sola ayrılan Taşova – Samsun karayolunu takiben 14. Km.den tekrar sola ayrılarak ulaşılan ve 1050 rakıma sahip bir doğa harikası olan Borabay Gölü ve çevresi Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde her biri 3 yataklı 9 adet bungalov tipi evler, gazinosu kamp imkanı, piknik alanları, doğa yürüyüşü ve dinlenme imkanları nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak merkezi durumundadır.
Kaplıcalar ve İçmeler:

Terziköy Kaplıcası: İl merkezine 36 Km. uzaklıkta Terziköy Kaplıcası yerleşim yerinde mülkiyeti İl Özel İdare Müdürlüğüne ait tesislerde; tüm odalarında termal suyun bulunduğu 75 yataklı Otel, 45 yataklı motel, gazino, lokanta, yüzme havuzları, özel kabinler, park, çocuk oyun bahçesi, otopark, alış-veriş yeri, özel pansiyonları ile kaplıca turizminin ilgi odağı olması yanında günübirlik piknik alanları yönü ile de hizmet vermektedir. Turizm Bakanlığınca Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Halk arasında erkeklik kudretini artırdığına inanıldığı için, müşterisi boldur. Oteli ve pansiyonları vardır. Mide, böbrek hastalıklarıyla romatizma ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Su ısısı 37 derecedir.

Gözlek Kaplıcası: Amasya-Göynücek yolunun 18.km.sinde bisit yapı şeklinde olup konaklama imkanı yoktur. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.

Hamamözü (Arkut Bey) Kaplıcası: İl merkezine 93 km. uzaklıkta Hamamözü İlçe merkezinde bulunmaktadır. Konaklama özel pansiyonlarda yapılabilmektedir. yeni modern tesis yapılmaktadır. Otuz köylük Hamamözü vadisinde bulunan kaplıcaların, yüzyıllardan bu yana işletildiği tarihsel kazılardan anlaşılmıştır. Biri kadınlara, diğeri erkeklere ait iki kubbeli hamamı bulunan kaplıcalar, her yıl binlerce kişiye şifa dağıtır. İçme ve banyo olarak kullanılır. Her türlü ağrılara, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelen kaplıcaların bulunduğu yer, deniz seviyesinden 640 m. yüksektedir. Oteli ve pansiyonları vardır.

Ilısu Kaplıcası: İl merkezine 62 km.uzaklıkta olup Göynücek İlçesi Ilısu köyünde bulunmaktadır.Tesis ve konaklama imkanı yoktur.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Batmanın Tarihi Ve Turistik Mekanları
Batmanın Tarihi Ve Turistik Yerleri Hakkında Gerekli Tüm Bilgiler Batmanın En Güzel Tarihi Ve...
Iğdırın Tarihi Ve Turistik Mekanları
Iğdırın Tarihi Ve Turistik Yerleri Hakkında Gerekli Tüm Bilgiler Iğdırın En Güzel Tarihi...
Şırnağın Tarihi Ve Turistik Mekanları
Şırnağın Tarihi Ve Turistik Yerleri Hakkında Gerekli Tüm Bilgiler Şırnağın En Güzel Tarihi...
Kırklarelinin Tarihi Ve Turistik Mekanları
Kırklarelinin Tarihi Ve Turistik Yerleri Hakkında Gerekli Bilgiler Kırklarelinin En Güzel Tarihi...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim