Balık Etinin Faydaları Ve Yararları Nelerdir ?

Balık Etinin İnsan Sağlığı İçin Ne Kadar Yararlı Bir Yiyecek Besindir ?

Evet severek te çok yediğimiz tükettimiz bir besin deposu olan beyaz balık etinin sağlığımız için faydaları ve zararları nelerdir okuyalım.

Şimdi balığın etinin bütün faydaları ve zararları nelerdir onları okuyalım:

Omega-3 ile bitkisel yağlarda bulunan Omega-6 yağ asitleri, döllenme anından başlayarak anne karnından itibaren yaşam boyunca vücudumuzdaki doku hücrelerinin önemli yapı taşlarını oluşturuyorlar.

Balık etinin Bileşimi
Balık etleri, diğer et ürünlerine göre daha körpedir ve bağlantı dokuları bulunmaz. Balıklarda kas yapısı, kısa liflerden ve iyi bağlayıcı dokulardan oluşmaktadır. Bu yapı, etinin kırılgan olmasına neden olmakta ve kolaylıkla jelatine dönüşebilmesine neden olmaktadır. Bu kısa kas lifleri ve jelatin balığa yumuşaklık verir. Onun içindir ki fazla pişirme balığın dağılmasına neden olur.

Balık etinin Özellikleri
Balık çok iyi bir beslenme kaynağıdır. A, B1, B2, D ve K ve beyaz etli balıklar da E vitaminlerinin yanı sıra; fosfor, iyot ve kalsiyum deposudur. Hem tatlı su hem de tuzlu su balıkları yüksek miktarlarda sodyum ve klor içermezler. Protein açısından oldukça zengin olan deniz ürünleri, şekerin ve nişastanın az olması gibi nedenlerle et ürünlerine göre çok daha hızlı sindirilir.balik eti ve faydaları

Çocukların gelişimi sırasında gerekli olan doğru beslenmeyi desteklemek için kullanılan balık yağlarının besleyici özelliği, et ürünlerine göre daha fazladır. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren çocuklara balık ve deniz ürünlerini içeren bir beslenme alışkanlığı kazandırılması gereklidir.

İçerdiği Yağ
Her 100 gr balık etinde yağ oranı, yüzde 5′in altında ise balık yağsızdır. Genellikle, beyaz etli balıkların yağ oranları yüzde 5′in altındadır. Siyah etli balıklar yağlıdır. Etlerinde yüzde 5′in üzerinde yağ barındırırlar. Siyah etli balıklar, Omega-3 yağ asitlerini daha fazla tutar. Doymamış yağ olan Omega-3′ün EPA ve DHA olmak üzere iki çeşidi de, balıklarda ve deniz ürünlerinde bulunur.

Tatlı Su Balıkları
İç sularımız ve akarsularda yaşayan alabalık, sazan, turna, somon, yayın vb. balıklardır. Tatlı su balıkları, deniz balıklarına oranla daha az lezzetlidir. Bunun için, lezzetli oldukları zamanları bilmek ve ona göre kullanmak gerekir. Örneğin, alabalığı yazın, sazan ve tatlı su levreğini sonbahar ve kışın tüketmek gerekir.

Çiftlik (kültür veya yetiştirme) Balıklar
Ülkemizde son zamanlarda denizde, göletlerde veya özel alanlarda balıklar yetiştirilmektedir. Çipura, levrek, alabalık, somon en çok yetiştirilen balıklardır. Sazan, turna, mercan, lagos, minekop, kalkan, mersin balığı, karagöz ile karides ve midye de yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

Beyaz etli balıklar hangileridir?
Yağlarını karaciğerlerinde depolarlar. Genellikle yağsız olurlar. Sindirimleri kolaydır.
Alabalık, Akya, Bakalyaro, Barbunya-Tekir, Berlam-Mırlan, Çipura, Dil, Pisi, Dülger, Levrek, Fener, Gelincik; Mezgit, Kalkan, Karagöz, Kefal, Kırlangıç, Kupez, Lagos, Lüfer, Mercan, Mırmır, Orfoz, Sinarit-Trança, Sudak, Turna, Yayın, Karides, Sübye, Ahtapot, Kalamar, İstakoz, Pavurya beyaz etlidirler.

Siyah etli balıklar hangileridir ?
Yağlarını kaslarında depolarlar. Daha yağlı ve daha lezzetli olmakla birlikte, sindirimleri zordur.
Hamsi, Gümüş, Yılanbalığı, İstavrit, İzmarit, Uskumru, Kolyoz, Somon, Sardalya, Kılıç Balığı, Alabalık, Palamut, Torik, Tirsi, Zargana, Sazan ve Yılan balıkları, Midye siyah etlidirler.

Pullu Balıklar
Barbunya, Berlam, Çipura, Gümüş, Hamsi, Hani, Karagöz, Kefal, Kupez, Lipsoz, Mercan, Minekop, Sardalya, Sazan, Sudak, Turna, Sinarit, Trança balıkları pulludur.

Pulsuz Balıklar
Alabalık, Akya, Bakalyaro, Çinekop, Dil, Dülger, Gelincik, İstavrit, Kalkan, Kılıç, Kırlangıç, Kofana,
Kolyoz, Lahos, Levrek, Lüfer, Mezgit, Mırlan, Orfoz, Orkinos, Palamut, Pisi, Torik, Uskumru, Zargana pulsuz balıklardır.

Fileto olarak hangi balıklar tercih edilmeli
Tezgahlarımızda karşılaştığımız İstavrit dışında tüm balıklarımızın, özellikle de; Akya, Berlam ve Mırlan, Çipura, Fener, Gelincik, Dülger, Karagöz, Kefal, Kılıç, Kırlangıç, Kolyoz, Lagos, Levrek, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Mezgit, Minekop, Mırmır, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sinarit-Trança, Torik ve Uskumru, Alabalık, Sudak, Turna, Yayın balıklarının filetosu alınabilmektedir.

Dil, Pisi, İzmarit, Fener, Eşkine, İskorpit balıklarının da tulum çıkartılarak satın alınması tercih edilmelidir.
Akya, Bakalyaro, Berlam-Mırlan, Dülger, Fener, Kalkan, Kılıç, Lahos, Mercan, Orfoz, Mercan, Orkinos, Palamut, Torik, Trança, Sudak lop etlidir. Bonfile ve pirzola alınabilir balıklardır.

Kabuklu ve kabuksuz balıklar
Kabuksuzlar sınıfına giren balıklar deniz balıkları ve tatlı su balıkları olmak üzere iki gruba ayrılır. Diğer kabuksuzlar da; yumuşakçalar olarak ahtapot, sübye, kalamar, kabuklular olarak istakoz, midye, böcek, karides olarak sınıflandırılır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -2 (from 2 votes)
Balık Etinin Faydaları Ve Yararları Nelerdir ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Tavuk Etinin Faydaları Ve Yararları Nelerdir ?
Tavuk Etinin İnsan Sağlığı İçin Ne Kadar Yararlı Bir Yiyecek Besindir ? Evet severek te çok...
Hindistan Cevizinin Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposu Olan Hindistan Cevizi Meyvesinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli...
Boyun Fıtığı Egzersizleri
Boyun Fıtığı olan kişiler için özel egzersizler nasıl yapılır öğrenelim. Evet arkadaşlar...
Patlıcanın Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposu Olan Patlıcan Sebzesinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim