Danimarka Ülkesi Hakkında Gerekli Bilgiler

Kuzey Avrupanın Güzel İskandinav Ülkesi Danimarkanın Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgilerin Hepsini Paylaşalım.

Danimarkanın illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve Danimarka ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

Evet Sırasıyla Şimdi Danimarkanın Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

Danimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka (Dancada Danmark) Kuzey Avrupa’da İskandinavya’da başkenti Kopenhag (København) olan bir ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup devlet başkanı 2′inci Margrethe’dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka’ya aittir. İzlanda ise 1944′e dek Danimarka’nın egemenliği altında kalmıştır.

Danimarka’nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent Danimarka adalarının 2. büyüğü olan Sjælland’ın üzerinde kurulmuştur. Sjaelland dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç’ten ayrılır. Ayrıca (bir köprü ile Jylland’a bağlı olan) Fyn Lolland Falster Langeland ve Baltık Denizi’ndeki Bornholm adaları da Danimarka’ya aittir. Ülkenin güney komşusu Almanya’dır İsveç doğu komşusudur. Adaları en büyüğü Jylland ( Jutland ) yarımadasıdır.

Danimarka 1973′ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Temel bilgiler

* Kara sınırlarının uzunluğu: 68 km (Almanya ile)
* Kıyılarının uzunluğu: 7.314 km km
* Başkent: Kopenhag (Danca: København)
* En uzun ırmak: Gudenåen 158 km.
* En yüksek noktası: Yding Skovhøj 173 m.
* Devlet başkanı: Kraliçe Margaret 1972′den beri.
* Başbakan: Rasmussen (27 Kasım 2001′den beri)..
* Bağımsızlık: 8′inci yüzyıldan önce
* Meclis: Folketing. 179 üyeli üyelikler dört yıllık.
* Yönetim bölgeleri: 14 il (amtskommuner)
* Din: %95 Lutherci Hristiyan
* Para birimi: Danimarka Kronu (DKK) = 100 øre
* Ulusal bayram: 5 Haziran

Tarihi

Danimarka’ya hakim olan ilk kavim 8. yüzyıl-11. yüzyıl hüküm süren Vikinglerdir. Savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikingler batıda Britanya İzlanda Grönland ve hatta Kuzey Amerika’ya kadar ulaşarak sömürgeler kurdular. Doğuda ise Karadeniz ve Hazar Denizi kıyılarına kadar uzanan yerleşim birimleri kurmuşlardır. İngiltere’nin büyük bir bölümü bu dönemde Viking egemenliği altında kaldı.

İskandinavyalı I. Harald (Danimarkalı)Mavi Diş Harald 980 yılında ilk defa olarak Danimarka ve Norveç’i birleştirerek bir krallık kurmayı başardı. Ayrıca Alman misyonerlerin etkisiyle Hristiyanlığı kabul etti. 1363 yılında Danimarka kralı IV. Valdemar’ın kızı I. Margrete Norveç kralı VI. Håkon’la evlenerek iki ülkeyi bir bayrak altında birleştirdi. 1397 yılında İsveç Norveç Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları İzlanda Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğu haline geldiler.
Danimarka’nın tarihinde ilk defa Mavi Diş Harald tarafından kurulduğunu belgeleyen Jelling kayaları.

1521 yılında İsveç Kalmar Birliği’nden resmen ayrıldı. Bu arada İskandinav ülkeleri Martin Luther tarafından Almanya’da başlatılan Protestan Reformu ile sarsıldı. Danimarka ve Norveç 1821 yılına kadar Danimarka-Norveç adı altında birlikte hareket etmeye devam ettiler. 19. yüzyılın başlarında Danimarka Napolyon Savaşları’yla temelinden sarsıldı. Birleşik Krallık filosu 1801 yılında Kopenhag’a saldırdı. Danimarka’nın müttefiki olan Fransa savaşı kaybedince Danimarka 1814 yılında imzaladığı Kiel Antlaşması uyarınca savaşı kazanan tarafın üyesi olan İsveç’e Norveç’i bırakmak zorunda kaldı.

20. yüzyılın ilk yıllarında Danimarka’nın Karayiplerdeki sömürgeleri ABD’ye satıldı. Danimarka I. ve II. Dünya Savaşları’nda tarafsız kaldı. Ancak 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Buna karşılık Birleşik Krallık ordusu Faroe Adaları ve İzlanda’yı işgal etti. İzlanda 17 Haziran 1944 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek Danimarka’dan ayrıldı. Faroe Adaları ise 1948′de Danimarka’ya geri verildi.

Dünya savaşlarından sonra Danimarka tarafsızlık siyasetine son verdi. 1945 yılında Birleşmiş Milletler’e üye oldu. 1949 yılında ise NATO’nun kurucu üyelerinden biri oldu. 1 Ocak 1973 tarihinde de Avrupa Birliği’ne katılan Danimarka bazı konularda Avrupa Birliği’nin dışında kalmayı tercih etmektedir. Örneğin 2000 yılında yapılan bir referandumun reddedilmesi üzerine Danimarka Avro Alanı dışında kalmayı yeğlemiştir.

Önemli kentler

* Kopenhag
* Odense
* Aalborg
* Esbjerg
* Herning
* Arhus

Ünlü Danimarkalılar

* Hans Christian Andersen
* Tycho Brahe
* Michael Laudrup
* Brian Laudrup
* 4′üncü Frederik
* Niels Gade
* Arne Jacobsen
* Søren Kierkegaard
* Carl Nielsen
* Jacob A. Riis
* Lars von Trier
* Lars Ulrich
* Viggo Mortensen
* Scarlett Johansson
* Ejner Johansson
* King Diamond
* Mads Mikkelsen
* Jon Dahl Tomasson
* Thomas Sorensen
* Martin Laursen
* Martin Jorgensen
* Denis Romedahl
* Ebbe Sand
* Thomas Helveg
* Rene Henriksen
Jesper Gronkajer

Danimarka

Danimarkalılar İngiltere’nin tarihinde de önemli bir rol oynamışlardır. Jut’lar Anglo-saksonlar’la birlikte 5′inci yüzyılda başlayarak İngiltere’nin içlerine göç etmişlerdir. Jut’lar güneyde özellikle Kent’te yerleşmişlerdir. Danimarka kralları bir süre İngiltere’yi denetimlerinde tutmuşlardır.

William Shakespeare en önemli yapıtlarından birini Danimarka Kralı Hamlet’e adamıştır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

2012 Ramazan Ayı Danimarka İmsakiye Sahur Ve İftar Vakitleri
Danimarka Ülkesi İçin 2012 temmuzla Ağustos Arası Ramazan Ayı İmsakiyesi Namaz Sahur Ve İftar...
2010 Afrika Dünya Kupası Maç Programı Ve Saatleri
2010 Haziran Ayında Afrikada Düzenlecek Olan Dev Dünya Kupası Organizasyonu Takımları Maç Fikstürleri...
Kuzey Güney 25.Bölüm Fragmanı İzle 29 Şubat 2012
29.02.2012 Kuzey Güney 25.Bölüm Fragmanı İzle, 29 şubat 2012 Kuzey Güney 25. Bölüm Fragmanı...
Türkçenin Konuşulduğu Ülkeler Hangileri İsimleri
Türkiyenin Resmi Vatandaşlık Dili Başka Hangi Ülkelerde Ana Dil Olarak Konuşuluyor Gerekli Bütün...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim