Dil Üzerindeki Yaralar ve Kabarcıklar


Dil Üstünde Çıkan Yaralar ve Kabarcıklar Hakkında Bilinmesi Gerekenler.
Ağız içinde dil üzerinde dudaklarda ve genital bölgede belirli aralıklarla çıkan yaralar günlük yaşantımızı kötü etkilerken psikolojimizi de bozuyor. Nedenleri kişiden kişiye değişebiliyor.

Halk arasında ‘uçuk’ tıbbi literatürde ‘aft’ olarak bilinen ağız içinde dil üzerinde dudaklarda ve genital bölgede belirli aralıklarla çıkan yaraların asla hafife alınmaması ve mutlaka doktora gösterilmesi gerekir. Aftlar kişinin hem günlük yaşantısını hem de psikolojisi etkiliyor. Bu yaraların çıkma nedenleri kişiden kişiye değişirkenDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir bazen Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda sıkça görülen Behçet hastalığının belirtisi olarak bile karşımıza çıkabiliyor.

BOYUTLARI DEĞİŞKENDİR

Çamlıca Medicana Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Vefa GönençDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir ağızda veya genital bölgede ortaya çıkabilenDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir yuvarlakDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir 1-2 milimetreden 1-2 santimetreye kadar değişen boyutlarda olabilenDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir yani doku kaybı nedeniyle oyuk gibi görünenDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir beyaz renkli yaralara aft denildiğini ifade ederekDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir ortaya çıkış nedenlerinin çok çeşitli olduğunu söylüyor.

BEHÇET HASTALIĞI BELİRTİSİ

AftlarDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir altta yatan başka bir hastalığın habercisi olabilir. ÖzellikleDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir Türkiye’de sık görülmesi nedeniyle Behçet hastalığı açısından iyi bir değerlendirme yapmak gerekir. Altta yatan hiçbir hastalığın bulunamadığı durumlardaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir Rekürrent Aftöz Stomatit (tekrarlayıcı aft) denilen durum olarak değerlendirilir. Kliniğe başvuran hastalar bu hastalıkla ilgili olarak bilgilendirilmeli ve ilerleyen yıllarda özellikle Behçet hastalığı açısından şüpheli bir durum oluştuğunda hemen kontrole gelmeleri konusunda uyarılmalıdır.

Kadınlarda sık görülür

Afta kadınlarda daha sık rastlanıyor. En sık olarak Rekürrent Aftöz Stomatit (tekrar edici aft hastalığı) denilen durumda görülür. Rekürrent Aftöz Stomatit ağrılıDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir tekrar edici özellikteDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir bir ağız mukozası hastalığıdır. İlk önce küçükDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir kırmızı renkte bir kabartıyla başlarDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir birkaç saat içinde ülsere yani beyaz renkli yaraya dönüşür. DamaktaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir yanak içlerinde veya dil üzerinde yerleşebilirler. Yaklaşık olarak 1-2 hafta kalırlar. Fakat devamlı tekrar edebilirler. Bu tekrarlar; travmaylaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir ısırıklaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir diş fırçasıylaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir katı yiyeceklerleDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir turunçgillerleDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir taze ananaslaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir cevizleDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir alerjik reaksiyonlarlaDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir stresleDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir kadınlarda hormonal değişikliklerle (menstrasyonDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir gebelikDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir menopozDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir vb.) tetiklenebilirler. Ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Öte yandan; asitli yiyecekler (domatesDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir turunçgillerDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir vs.) gibi lokal tahriş edici maddeler de bağışıklık sisteminin zayıflayarak aftların çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Tedavisi kısıtlıdır

Aftların oluşum nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. Tedavisi konusunda da yapılacak şeyler kısıtlı. Lokal tedavilerle ağrı kesilmeye çalışılırDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir tetikleyen her şeyden uzak durulması tavsiye edilir. Bazı durumlarda ağızdan birtakım ilaçlarla aftların çıkışı kontrol altına alınır. Demir eksikliğiDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir vitamin eksikliğiDilde Ve Ağız İçinde Çıkan Yaraların Sebepleri Nelerdir folat eksikliği gibi durumların belirlenmesi halinde bu eksikler yerine konulur

Dr.Vefa Gönenç

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 6.8/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 8 votes)
Dil Üzerindeki Yaralar ve Kabarcıklar , 6.8 out of 10 based on 6 ratings
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Bengü Sen Yoksan-Şarkı Sözleri
Bengü Sen Yoksan Oturupta düşünce gerçekleri dökünce Cebinde ne kalıyor içi boş vaadlerde boşamı...
Ayak ve El Çatlakları
Suna Dumankaya'dan el ve ayak çatlaması, el ve ayak çatlakları için doğal krem tarifi hakkında...
Feridun Kunak Selülit
Feridun Kunak Selülit Çayı, Selülit Çayı Tarifi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Malzemeler 1...
Mithat Can Özer 35inde Lolita Şarkısını Dinle sözleri
2011 yeni Mithat Can Özer 35′inde Nurgül Yeşilçay Lolita isimli şarkısını online dinleme ve...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim