Duş Almanın Yararları Ve Zararları Nelerdir ?

Sıklıkla Duş Almak Yani Banyo Yapmanın İnsan Sağlığına Faydaları Ve Zararı Hakkında Gerekli Bilgiler.

Evet bakalım duş almak ne kadar yararlı ve zararlımış.

Uzmanlar, her gün duş alınmaması konusunda uyarıyor

Özellikle yaz aylarında ısınan havayla birlikte alınan duşlar sıklaşıyor. Ancak hekimler, her gün duş almanın, sanılanın aksine çok da sağlıklı olmadığı görüşünde. Uzmanlar, sık yıkanmanın, cildin doğal koruyucu mekanizmasına zarar verdiği konusunda uyarıyor…

Almanya’da “Apotheken Umschau” adlı sağlık dergisinde yayınlanan bir araştırma, Almanların giderek daha sık duş almaya başladıklarını ortaya koyuyor. Cilt bakımının en başlıca unsurlarından temizlik, dermatologlara göre de vazgeçilmez. Ancak, her gün duş almak sanıldığının aksine yaradan çok zarar getiriyor. “Apotheken Umschau” dergisinin genel yayın yönetmeni Dr. Hans Haltmeier, cilt hastalıklarının çoğunun, insanların günlük bakımlarını yanlış yapmasından kaynaklandığını belirterek, sık yıkanmanın, cildin doğal koruyucu mekanizmasına zarar verdiğine dikkat çekiyor.

Araştırma sonucuna göre, www.gelsinler.net Almanların yüzde 80’inden fazlası her gün duş alıyor. Araştırmada, bu eğilimin giderek daha da arttığına dikkat çekiliyor. Ancak sabun ya da şampuan kullanmadan, sadece suyla bile yıkanıldığında bu, cildin kurumasına yol açıyor. Uzmanlar bazı nemlendirici kremler de sık sık kullanılması durumunda, cildin kurumasına sebep olabileceğini belirtiyor.

Sık yıkanmanın zararları

Hekimler, sık yıkanmanın yarattığı sorunu şöyle özetliyor: Sık yıkanma, cildin asit-baz dengesini olumsuz etkileyerek, bir çok katmandan oluşan cildimizin en üst tabakasını değişime uğratıyor ve böylece deri, nem kaybına uğrayarak, zararlı maddelerin içeriye nüfuz etmesini engelleyemez hale geliyor. Normal cilt tipine sahip olan insanlarda bu nem kaybı bir gün içinde kapanabiliyor. Nem kaybı ise kuru ve hassas cilt tipinde egzama gibi hastalıkların görülmesine yol açıyor.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için önerilen ise haftada en fazla 2- 3 duş almak. Hatta banyo daha da etkili olduğu için haftada sadece bir kez yapılmalı. İstenmeyen kokular içinse silinmek en iyi çözüm olarak gösteriliyor. Uzmanlar, insanların bu konuda bilinçlenmelerini istiyor ve cildin beden sağlığıyla olduğu kadar ruh sağlıyla da yakından ilişkili olduğunu belirtiyor. Buna örnek olarak da bazı cilt hastalıklarının stres yüzünden daha da ağırlaşması gösteriliyor.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 3.8/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -4 (from 10 votes)
Duş Almanın Yararları Ve Zararları Nelerdir ?, 3.8 out of 10 based on 5 ratings
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Hijyen Nedir ? Hijyenin Faydaları Nelerdir ?
Hijyen Nedir, Hijyen Faydaları, Hijyen Önemi, Hijyen Hakkındaki bilgiler Sağlığa zarar verecek...
Hayvanlar İnsanlara Zarar Verirmi ?
Hayvanlar insanlara zarar verirmi ? Veya Hayvanlar insanlara nasıl zarar verir ? Son olarak Hayvanların...
Dil Felci Hakkında Gerekli Bilgi
Dil Felci Nedir ? Dil Felci İle İlgili Gerekli Bütün Bilgiler. Dil Felci Nedenleri Ve Çözüm...
2010 Hilton Banyo Modelleri
2010 Hilton Banyo - Model Fiyat Aksesuar, Hilton Banyo Modelleri 2010, Mini Hilton Banyo Modelleri...

Etiketler: , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorumlar (1)

 

 1. fadime diyor ki:

  ya bn soğuk su ile duş alıyorum ama bana ddlrki sbanyo yprkn sıcak su duş alırkn soğuksu ile banyo yap ddlr ama nasıl yapacağımı bilmiyorum sıcak su ile banyo yapmann yararları ve zararları nelerdir soğuksuynda aynı şekilde yrrlrı ve zrrları nelerdr

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Yorum Gönderim