Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi


Gizli Şeker Belirtileri, Gizli Şeker Hatalığı, Gizli Şeker Tedavisi, Gizli Şeker Nedir, Gizli Şeker Hastalığnını Belirtileri, Nasıl Anlaşılır ve Nasıl ölçülür Hakkındaki Bilgiler.

Sadece açlık kan şekerine bakıldığı zaman gözden kaçabilen diyabetin, tokluk kan şe­keri ölçümüyle yakalanabildiğim söyleyen İs­tanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diyabet Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ şu açıklamaları da sözlerine ilave etti:

“Ancak açlık kan şekeri hem halk arasında çok iyi bilinirken, tokluk kan şekerinin öne­mi ve taşıdığı riskler halk tarafından pek faz­la bilinmiyor. Bu nedenle öğünlerden sonra ortaya çıkan “tokluk kan şekeri” yükselmele­ri özellikle Ramazan ayında gizli bir tehdit oluşturuyor. Çünkü diyabet hastalığında beslenme biçimi çok büyük bir önem taşı­yor. Diyabetli olanların 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmesi yani sık sık ye­mek yemesi gerekiyor. Oysa Ramazan’da bu beslenme şeklinin tam tersi uygulandı­ğından diyabetikler için büyük bir risk orta­ya çıkıyor. Diyabet hastası olanlar, oruç tutarken, tedavide olması gerekenin aksine akşama kadar aç kalıyorlar ve şekerleri düşü­yor. İftarda yenen yemeklerle de fazla mik­tarda glikoz kaynağı vücuda girdiği için, şe­ker normal düzeyinin çok üstüne çıkıyor.”

Diyabet tedavisinde vücuda çok fazla şe­ker kaynağı sokma­mak ve pankreası zor durumda bırak­mamak gerekiyor. Normal zamanda besinlerin içeriğine dikkat edilmezse, yemeklerde alınan karbonhidratlar sin­dirilerek şekere dönüşüyor.

Öğünlerde yenen karbonhidrat miktarları dengeli olmalı, sofra şekerinden uzak durul­malı ve yemeklerdeki yağ oranı da önerilen miktarı aşmamalıdır.

Glikoz olması gerekenden fazla olunca yaklaşık iki-üç saat sonra kanda insülinin yükseldiğini belirten Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ: “Fazla insülin de tansiyona, aşırı kilo alımına, kan yağlarının yükselmesine yol aça­biliyor ve damar sertliğini hızlandırabiliyor. Kalp hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali çok yüksek olan Tip 2 diyabetlilerde ise kalp damar hastalıkları genellikle belirti vermiyor. Yenilen fazla miktarda yemeğe bağlı olarak iftardan sonra ortaya çıkan kalp krizi ve tan­siyon yükselmesine ise, şeker hastalarında daha sık rastlanıyor” dedi.

Bu nedenle şeker hastalarının oruç tut­malarının sakıncalı olduğuna dikkat çeken Karşıdağ, açlık kan şekerine bakıldığı halde sağlıklı çıkanları da, mutlaka tokluk kan şeke­rini ölçtürmeleri konusunda uyarıyor.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 3.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -1 (from 3 votes)
Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi, 3.7 out of 10 based on 3 ratings
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Tüm Hatlarda Gizli Numaraları Engelleme Servisi
Tüm operatörlerde Numara Engelleme yani Kısıtlama Servisi Mevcutdur. Bunları Şimdi Sizlerle Paylaşacağız... Tüm...
Recai Yıldırım ve Arkadaşlarının Ülkü Ocakları Gizli Kamera Görüntüleri İzle
Betül, izle, metin çobanoğlu, metin çobanoğlu gizli kamera, metin çobanoğlu gizli kamera videosu,...
Deniz Baykala Yıpratıcı Gizli Kamera Görüntüleri Şoku !
7 Mayıs 2010 Youtubeye Birileri Tarafından Eklenen Ve Vakit Gazetesinin Haberine Göre CHP Lideri Deniz...
2010 Yılı Buğday Alım Fiyatları Belli Oldu
1 ton ekmeklik buğday ne kadar haziran 2010, 2010 buğday alım fiyatları kaç lira, 2010 buğday...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim