Halay Türleri Ve Çeşitleri

Türkiyede Çekilen Halay Türleri Kaç Tanedir ?

Evet arkadaşlar merak ediyoruz türkiyedeki halay isimlerini ve yörelerini.

Delilo:
Üretimde birlik, dayanışma içinde harcanan emeğin karşılığının alınmasından doğan sevinci yansıtır. Davul zurna eşliğinde oynanır. Küçük parmaklardan tutuşulur. Kollar yere paraleldir. Oyun süresince işten dışa doğru yaylandırılır ya da sert biçimde sallanır. Ayaklar önden yere doğru atılarak öne doğru gidilir. Ezgisi dört dörtlüktür. Önde sol ayak, sonra geliş doğrultusunda geri dönülmez. Oyunda yörenin türkü ve manileri okunur. Delilo yalnız kız ve erkeklerle oynanıldığı gibi karışıkta oynanılır. Son birkaç sene içinde Delilonun değişik versiyonları ortaya çıkmıştır. Örneğin; Gırani, Şerizdin .. vs.
Melekler Mekanı – Çepik,Delilo,Çaçan,Esmer,Neni, Koçeriİ Tek Ayak ve Çift Ayak Halayları
Esmer (Herrani): Sevginin vurgulandığı bir halk oyunudur. Figürlerde incelik, yumuşaklık vardır. Ezgisi dör dörtlüktür. Ara müziği Herrani , türkü bölümü esmerim olan, iki müzikli bir oyundur. Oyun hem erkek hem de kadınlarca oynanır.

Neni:
çok sevilen bir halay türüdür. Özellikle düğünlerde oynanır. Oyuncu sayısı dörtle on beş arasında değişir. Kadınlı erkekli halay çekilir, maya söylenir.

Çaçan:
Halaya benzer. Vuruşlarda ayak daha devinimli coşkuludur.

Tek ayak:
Halay türündedir. Tek grup yada karşılıklı iki grupla oynanır. Bu oyunda ayak vuruşları halay müziğinden yarım ses aksaktır. Bu ileriye çıkış figürlerinde ve dik oyunda özellik olarak belirir. Müzik iki dörtlüktür. Karşılıklı oynamada belirli özellik atak devinimlerdir.

İki ayak:
Çaçan oyunuyla coşanların sol ayaklarını iki kez ileri vurup çekerek oynadıkları bir oyundur.

Çepik:
Adını el çırpmadan alır. Savaş, kavga ve çekişmeyi simgeler. Oyun, gruplara ayrılarak ya da teke tek vuruşarak oynanır. Çepik üç bölümdür. Kabadayı, hücum ve çarpışma. Yürüyüşler saldırı ve kavgaya çağırır biçimdedir. Oyunun en belirgin özelliği oynayışta eşitliğe önem vermesidir. Erkek erkeğe, kız kıza karşı oynar. Ezgisi iki dörtlük bir oyundur. Sağ ayakla başlanılır. Sağ, sol, sağ adımlar atılır. Sağ ayakta sekilir. Sol ayak sağının yanına yere vurulur ve sol atılarak sürdürülür. Sekme sonrası tüm vuruşlarda el çırpılır.

Koçeri:
Delilonun iki ayakla yavaş oynanılmasıdır. Oyuncu sayısı, dörtle on arasında değişir. Oyuncular kol kola girerek, mendil sallayarak oynarlar. Genellikle yaşlılar oynar

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 5.8/10 (26 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -6 (from 10 votes)
Halay Türleri Ve Çeşitleri, 5.8 out of 10 based on 26 ratings
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Mersin Düğün Halay Videosu İzle
Mersinlilere Özel Kürtçe Harika Bir Düğün Halayı Video Klip Görüntüleri Online İzleyin. Evet...
Süper Halay Çepki İzle – Canlı Korg Performans
Harika Süper dügün Halay Çepki Dinleyin. Evet arkadaşlar özkandan süper bir halay çepki şov...
Grup Çığ Mustafa Özarslan Halayları İzle
Grup Çığ Ve Mustafa Özarslandan Harika Hareketli Alibey Halay Videoları Canlı İzle. Grup çığın...
Kürtçe Düğün Şemmame Halay İzle
Bir gün Youtubede gezerken bu videoya denk geldim gerçekten çok güzel bir Kürtçe halay şemmame...

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim