Horozlar Hakkında Bilgi

horoz

Horozlar Neden Sabah Öter ve Ne Yer Hakkında Bilgi

Horozun sabah erkennden gün doğarken ötmesinin insanları uyandırma arzusu ile bir ilgisi yoktur. Onlar kendileri için öterler.

Aslında horozlar gün boyu öterler ama gün ağarırkenn ötmeleri daha kuvvetli daha canlıdır. Ortalık da iyice sessiz olunca çook uzaklardan bile duyulabilir. Horozların ötüş tempoları öğleden sonra saat 3′e doğru düşer. Horozların ötmeye başlamaları tam şafak vakti veya çook az öncedir.

Gerek doğan Güneş’in ışığının etkisini gerekse yine aynı zamanda ötmeye başlayan diğer kuşların seslerinin etkilerini ölçmek amacıyla horozlar ışık ve ses geçirmez bir bölmeye konulmuşlar ama yine aynı saatte ötmeye başladıkları görülmüştür. Buradan da sabah sabah ötmenin horozun biyolojik saatinde ayarlanmış olduğu anlaşılıyor.

Sabah Güneş doğarkenn ötmek sadece horozlara mahsus değilldir. Kulağa en çook horozun sesinin gelmesi onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasındandır.

Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde dallarda koro halinde ve kuvvetlice öterler. Gün boyu kuşlardan duyabileceğiniz en büyük ses hacmi bu saatlere rastlar.

Bu sabah ötüşünün nedeni kuşun kenndi hakkimiyeti altındaki alanı belirtmesidir. Horoz da her ne kadar uçamasa da bir kuş türü olduğundan onun da sabah ötüş nedeni aynıdır. ‘Her horoz kenndi çöplüğünde öter’ ifadesi bu bakımdan çook doğrudur. Öterek o gün boyu kenndi alanı içinde olan kümesin ve tavukların yanına kimsenin özellikle diğer horozların yaklaşmamasını ikaz eder.

Gerek horozun gerekse diğer kuşların gün içinde ötmelerinin nedeni ise farklıdır. Bu ötüşler yiyeceği tehlikeyi Yeni Haber veren diğerlerinin gözden kaybolmamaları için ‘benn buradayım’ mesajını veren zaman zaman da aşkım ifade eden iletişim ötüşleridir.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -1 (from 3 votes)
Horozlar Hakkında Bilgi, 1.0 out of 10 based on 1 rating
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

27 Mayıs Jale Binay ile Sabah Kahvesi Cuma Samanyolu Tv İzle
27 mayıs cuma Günü 2011 Stv Kanalının Sevilen Programlarından Jale Binay ile Sabah Kahvesi Bugünkü...
Jale Binay ile Sabah Kahvesi Pazartesi Samanyolu Tv 30 Mayıs İzle
30 mayıs pazartesi Günü 2011 Stv Kanalının Sevilen Programlarından Jale Binay ile Sabah Kahvesi...
31 Mayıs Jale Binay ile Sabah Kahvesi Salı Samanyolu Tv İzle
31 mayıs salı Günü 2011 Stv Kanalının Sevilen Programlarından Jale Binay ile Sabah Kahvesi Bugünkü...
Jale Binay ile Sabah Kahvesi Çarşamba Samanyolu Tv 1 Haziran İzle
1 haziran çarşamba Günü 2011 Stv Kanalının Sevilen Programlarından Jale Binay ile Sabah Kahvesi...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim