Kabızlık Giderici Yiyecekler ve Kabızlık Tavsiyeleri


Kabizliga iyi gelen yiyecekler,kabizlik gidericileri,kabizlik tedavisi,kabızlık giderici besinler,kabızlık giderici bitkiler, kabızlık giderici meyveler kabızlık giderici ilaçlar,kabızlığı gideren yiyecekler kabızlığı gideren besinler, kabızlığı gideren bitkiler, kabızlığı gideren gıdalar

Pırasa, erik, kiraz, üzüm, zeytinyağı ve şalgam kabızlığa iyi gelir.

Elma yemeklerden önce yenilince kabızlığı giderir.

Erik’in kurutulmuşu kabızlığa karşı iyi bir ilaçtır. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yemek, üzerine de suyunu içmek yararlı olur.

Fesleğen tohumları kaynatılarak içilirse kabızlığa iyi gelir. Frenk üzümü yapraklarından yapılan çay kabızlığa iyi gelir.

Gül yapraklarının dip kısmı kesilmeden reçel yapılırsa kabızlığa iyi gelir.

Ispanak hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler.

Keten, bağırsak cidarına etki ederek sindirimi hızlandırır. Bu nedenle son derece etkili ve sağlıklı bir müshil ilacıdır. Vücutta herhangi bir tahribat yapmadan kabızlığı önler.

Taze incir kabızlığı giderir. Kuru incirler akşamdan suya konup yumuşatılarak sabahleyin aç karnına yenirse bağırsakların faaliyetini arttırır

KABIZLIK PROBLEMİ NASIL ÇÖZÜLÜR

Kabızlığın bir çok sebebi olabileceği için tedavi, muayene ve laboratuvar bulgularına göre şekillendirilir. Düzenli ve fiberden zengin gıdalarla beslenme, yeterli miktarda sıvı alınması (günde en az 8-10 bardak su içilmesi), düzenli egzersiz yapılması (yürüme, aerobik vb.) fonksiyonel kabızlığın hafifletilmesinde uygulanabilecek genel önlemlerdir. Dışkılama hissi geldiğinde vakit kaybetmeden tuvalete gidilerek yeterli süre (15 dk kadar) beklenmesi gerekir. Dışkılama hissi geldiğinde tuvalete gitmeyi ertelemek kabızlığın şiddetlenmesine yol açar.

Diyet:
Liften (fiber) zengin diyet kabızlığın önlenmesi ve hafifletilmesinde en önemli basamaklardan biridir. Lif bitkisel yiyeceklerin sindirilmeyen kısımlarıdır. Suda eriyen ve erimeyen olmak üzere iki çeşit lif bulunur. Suda eriyen lifler kalın barsaktaki bakteriler tarafından sindiriler. Yulaf kepeği suda eriyen liflere örnektir. Kabızlığın azaltılmasında suda erimeyen lifler daha yararlıdır. Buğday kepeği ,tahıl taneleri, yeşil sebzeler ve elma, armut gibi çeşitli meyvelerin kabukları örnek olarak verilebilir. Lifler su tutarak gaitanın miktarını ve su içeriğini arttırırlar ve bu şekilde kalın barsak içerisindeki dışkının barsak boyunca hareketini arttırarak kabızlığın azalmasına yardımcı olurlar. Batı tipi diyette bir günde alınan lif miktarı ortalama 10-20g kadar olmakla birlikte iyi bir barsak hareketi için günde 30-35 gr kadar lif alınması tavsiye edilir. Liften zengin bir çok yiyecek vardır. Meyveler ,sebzeler ,kepekli undan yapılmış ekmek ve kepek lifli gıdalara verilebilecek örneklerdir. Beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tercih edilebilir.

Dışkılamayı kolaylaştırıcı ilaçlar faydalı olabilir mi ? :
Dışkı yumuşatıcı ve dışkılamayı kolaylaştırıcı ilaçları temelde iki ana guruba ayırmak mümkündür; Bağırsak hareketlerini uyaranlar (Tegaserod, itopride, domperidon gibi) ve barsağa sıvı salgılanmasını ve böylece dışkını yumuşamasını sağlayanlar (Ca, Mg tuzları, lactulose, bazı bitkisel ilaçlar gibi). Bağırsak hareketlerini uyaran ilaçlar ilk kullanıldıklarında bir miktar fayda etmekle birlikte ilacın kullanılmasına devam edildiğinde zamanla etkileri azalır. Bitkisel ilaçlar ve Mg tuzları genellikle kullanıldıkları müddetçe etki göstermeye devam ederler. Devamlı kullanıldıklarında elektrolit bozuklukları, kemik erimesi, protein kaybı ve bağımlılık yapabilirler. Bazıları (Laksofenol) uzun süre kullanıldıklarıda barsak mukozasında pigment birikimine neden olarak mukozasının kahve renkte görünmesine yol açabilirler (melanosis coli). Özellikle barsak hareketlerini arttırarak etki gösteren ilaçlar uzun süreli kullanım sonrasında kesildiklerinde kolay kolay düzelmeyen şiddetli kabızlık meydana gelebilir. Kabızlık irritabl bağırsak hastalığının bir bulgusu ise o taktirde irritabl barsak hastalığına yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Dışkının barsağın son kısmında (rektum) çıkışa yakın bölgede sertleşmesi ve çıkarılamaması halinde lavman yapılarak yardımcı olunabilir. Aşırı sert dışkı parçalarının zorlanarak çıkarılmaya çalışılması zamanla hemoroid ve anüste çok ağrılı yırtılmaların (anal fissür) oluşmasına yol açabilir.

Düzenli dışkılama alışkanlığı kazanılmasına yardımcı olabilmesi bakımından aşağıdaki şekilde bir uygulama tavsiye edilebilir;

-Mümkün olduğunca dışkı yumuşatıcı ilaç kullanmayın
-Diyetinizdeki lif miktarını artırın
-Sabahları bir bardak erik veya şeftali suyu için
-Hergün en az iki öğün az şekerli meyve kompostosu tüketmeye çalışın
-Günde bir veya iki kez bir çorba kaşığı kadar psllium içeren bir preparat
kullanın. Bu Akdeniz havzasında yetişen ve ıslak ortamda çekirdekleri şişerek
hacmi artan ve jelatinöz yapı kazanan bir bitki türüdür.
-Kahvaltı öğününü atlamayın
-Sabahları aç karına bir adet kuru kayısı, kuru incir veya kuru erik üzerine iki
bardak su içtikten sonra yapılacak bir kahvaltı sonrasında tuvalet ihtiyacı olsun
veya olmasın tuvalete giderek 15 dk kadar tuvalette oturun ancak dışkılamak
için kendinizi aşırı miktarda zorlamayın. Her sabah bu dışkılama girişimine
zaman ayırmak bağırsak alışkanlığında uzun süreli bir rahatlama sağlayabilir.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 6.2/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -9 (from 17 votes)
Kabızlık Giderici Yiyecekler ve Kabızlık Tavsiyeleri, 6.2 out of 10 based on 17 ratings
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

İbrahim Saraçoğlu Kabızlık Sorunu Nasıl Giderilir
İbrahim Saraçoğlu Kabızlık Kürü ve Tedavisi, İbrahim saraçoğlu Kabızlık tedavisi için...
Şekeri Düşüren Yiyecekler
Şekeri düşüren gıdalar,şekeri düşüren yiyecekler,şekeri düşüren besinler,şekeri düşüren...
Form Çayları Kabızlığa Sebep (Neden) Olabilir !
Form Çayları İşe Yarıyor mu - yasmin ve form çayları - Doğadan Form Çayı - Form Çayları...
Demir Eksikliğini Gidermek İçin
Demir eksikliğini gidermek için ne yemeli, Gideren Yiyecekler, besinler ve Bitkiler Hakkındaki Bilgiler. Malzemeler 250....

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorumlar (1)

 

 1. zehra diyor ki:

  Ne kadar özen göstersekte günlük yaşam telaşında yeterli lif tüketmemiz pek mümkün değil. Umarım kullananların memnun olduğu DUlcofibre lif takviyesi bir an önce ülkemize gelir.

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: -3 (from 7 votes)

Yorum Gönderim