Kimler Neleri İcat Etti

icat
Kim Neyi İcat Etti, İcat Etmiştir, Kimler Neyi Buldu, Kimler Ne İcat Etti, Kimler Nereyi Keşfetti ve Kimler İcat Bulmuştur Hakkındaki Bilgiler.

AKÜ ..PLANTE

VİNÇ..ROMALI VİTRUVİUS

MATKAP..G. SOMMEİLLER

ARŞİMED BURGUSU..ARŞİMED

ROBOT..E. SPERRY

RADYOAKTİVİTE..A. BECQUEREL

RADYUM..CURİE’LER

AMPUL..EDİSON

ASANSÖR..E. OTİS

BALON..MONTGOLFİER KARDEŞLER

BAROMETRE..TORİÇELLİ

BARUT(DUMANSIZ)..SCHULTRE

BENZİN MOTORU..N. OTTO

BİSİKLET..K. MACMİLLAN- J.K.STARLEY

BUHAR TRİBÜNÜ..PARSONS

BUHARLI GEMİ(GELİŞMİŞ)..FULTON

BUZ MAKİNESİ..GORRİE

ÇELİK(PASLANMAZ)..BREARLEY

ÇİMENTO..ASPDİN

DAKTİLO..C. LATHAM..

DENİZALTI..JOHN HOLLAND

DİNAMİT..NOBEL

DİNAMO..PİCİNOTTİ

DİZEL MOTORU..DİEZEL

DOKUMA MAKİNESİ..HARGREAVES

DÜRBÜN..LİPPERSHEY

FOTOĞRAF(İLK ŞEKLİ)..NİEPCE

GRAMOFON..BERLİNER

HAVA POMPASI..GURİCKE

HELİKOPTER..SİKORSKİ

HESAP MAKİNESİ..PASCAL

HOPARLÖR..RİCE/KELLOGG

JET UÇAĞI..OHAİN

KAĞIT İMALİ(SELÜLOZDAN)..DAHL

KARBÜRATÖR..DAİMLER

KAUÇUK..GOODYEAR

KRONOMETRE..HARRİSON

LOKOMATİF..STEPHENSON

MATBAA..GUTENBERG

MİKROFON..BERLİNER

MİKROSKOP..JANSSEN

MORS ALFABESİ..SAMUEL MORS

MOTOSİKLET..DAİMLER

NAYLON..DU PONT LABORATUVARI

NEON LAMBASI..CLAUDE

OTOMOBİL(4 TEKERLİ)..BENZ- DAİMLER

PARAŞÜT..VERANZİO

PARATONER..BENJAMİN FRANLİN

PİKAP..EDİSON

PİL..VOLTA

PLANÖR..OTTO LİLİENTAHİ

PROJEKTÖR..SPERRY

RADAR..TAYLOR VE YOUNG

RADYO..MARCONİ

RENKLİ FİLM..WESTCOTT

ROKET..GODDARD

RÖNTGEN TÜPÜ..COOLİDGE

SESLİ FİLM..ERNST RUHMER

SİNEMA MAKİNESİ..LUMİERE KARDEŞLER

TELEFON..GRAHAM BELL

TELESKOP..KEPLER-GALİLEO-

TELEVİZYON..BAİRD

TELGRAF..MORSE

TELSİZ TELGRAF..MARCONİ

TERMOMETRE..FAHRENHEİT-GALİLEO-CELSİUS-REAUMUR

TEYP..POULSEN

TRANSFORMATÖR..STANLEY

UÇAK..WRİGHT KARDEŞLER

ZEPLİN..KONT VON ZEPPELİN

DPT..P. MULLER

ELEKTRON MİKROSKOBU..KNOLL VE RUHKA

GEİGER SAYACI..J. H. W. GEİGER

HOVERKRAFT..C. COCKERELL

İNSÜLİN..BANTİNG VE BEST

KARBON 14 TARİHLEMESİ..W. F. WİLLARD

LAZER..C.H. TOWNES

TÜKENMEZ KALEM..L. BİRO

AEROSOL..GOODHUE- SİLLİVON

ÇAMAŞIR MAKİNESİ..HURLEY MACHİNE CO.

ELEKTRİK SÜPÜRGESİ..CECİL BOOTH

UZUNÇALAR..PETER GOLDMARK

VİDEO..A. PONİATOFF
YALAN MAKİNESİ..JOHN LARSON
YOL İŞARETLERİ..PEREY SHAW

MÖ. 2500 Sofra görgüsü; Mısır-Görgü Kuralları Papirüsü
MÖ. 500 Peçete; Orta Doğu
MÖ. 1300 Kandil; Mısır
MÖ. 400 Elbise; ütüsü Yunanistan
MÖ. 3000 Hava temizleyicisi; Mısır
MS. 100 Kalorifer tesisatı; Roma
MÖ. 400 Pamuklu kumaş; Yunanistan
MS. 200 Tekerlekli el arabası; Çin
MÖ. 3000 Diş fırçası; Mısır
MÖ. 2000 Diş macunu; Mısır
MÖ. 800 Alkol; Etrurya
MÖ. 600 Sabun; Fenike
MÖ. 8000 Kozmetik; Orta Doğu
MÖ. 4000 Göz kalemi; Mısır
MÖ. 4000 Allık, yüz pudrası, ruj; Mısır
MÖ. 3000 Oje; Çin
MÖ. 3000 Kremler, yağlar; Moist Yakın Doğu
MS. 200 Yüz kremi; Roma
MÖ. 3500 Ayna; Mezopotamya
MÖ. 1500 Saç stili; Asur
MÖ. 3000 Peruklar; Mısır
MÖ. 4000 Tarak; Asya ve Afrika
MÖ. 6000 Parfüm; Orta ve Uzak Doğu
MÖ. 3500 Deodorantlar; Yakın Doğu
MÖ. 3500 Asid giderici ilaçlar; Sümer
MÖ. 1000 Öksürük pastilleri; Mısır
MÖ. 3000 Göz damlası; Çin
MÖ. 2500 Müshiller; Yakın Doğu
MÖ. 2700 Uyarıcılar; Çin
MÖ. 200 Ayakkabı; Yakın Doğu
MÖ. 1000 Çizme; Asur
MÖ. 2000 Düğme; Güney Asya
MÖ. 1400 Şemsiye; Mezopotamya
MÖ. 3500 Yatak odası; Sümer
MÖ. 1850 Doğum kontrolu; Mısır (Petri Papirüsü)

Oyunlar:

MÖ. 3000 Misket; Mısır
MÖ. 3000 Top; Babiller
MÖ. 1000 Hula-Hoop; Yakın Doğu
MÖ. 1000 Yo-yo; Çin
MÖ. 1200 UÇurtma; Çin
MÖ. 1360 Çıngırak; Mısır
MÖ. 3000 Tahta oyunları; Mezopotamya

Yemekler:

MÖ. 1500 Hot-dog; Babilliler (???)
Hamburger; Türkler ve Moğollar
MÖ. 300 Ketçap; Roma
MÖ. 2600 Gözleme; Mısır
MÖ. 500 Tart; Yunanistan
MÖ. 300 Tatlı bisküvi; Roma
MÖ. 2000 Dondurma; Çin

Önemli buluşlar ve tarihleri

İLK SİGARA
Ticari amaçlı ilk sigara 1843 yılında Fransa’da devlet tekelindeki Française des Tabacs adlı kuruluş tarafından üretildi.
İlk parti 20 bin sigara, Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Parisâ??te düzenlenen kermeste satıldı. Fabrikasyon olarak sigara üretimine ilk kez 1853 yılında Kübaâ??nın başkenti Havanaâ??da Don Luis Susini tarafından başlandı. Markalı ilk sigara ise İngiltereâ??de 1859â??da “Tatlı Üçler” adıyla üretildi. Firmanın sahibi olan Robert Peacock Gloag, 1854-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi sırasında, Ruslara karşı Türklerle omuz omuza şavaşmıştı. O sırada silah arkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi.

İLK ÇEK
Hamiline yazılmış ilk çek, 22 Nisan 1659 günü, Londraâ??da Nicholas Vanackerâ??a ödendi. 10 pound değerindeki bu çeki ödeyen banka, Clayton and Morrisâ??ti. El yazısıyla yazılmış olan çekin aslı, 1976 yılı Aralık ayında Londraâ??da Sothebyâ??s müzayede salonunda yapılan aık arttırmada 1300 pounda satıldı.

İLK KAHVEHANE
İlk kahvehane, 1554 yılında Şamâ??dan gelen Hakim ve Cem adlı iki tacir tarafından istanbulâ??da açıldı. Daha sonra sayıları hızla arttı. Bu kahvehanelere, aydınlar okulu anlamına gelen mekteb-i irfan deniyordu.

İLK EHLİYET
14 Ağustos 1893 tarihinde Paris Emniyet Müdürlüğü, bir kararname yayınladı: â??Hiçbir motorlu araç, sahibinin başvurusu üzerine tarafımızdan verilecek sürücü belgesi olmadan kullanılamaz. Sürücülerin hataları nedeniyle, söz konusu belgeleri iptal etme hakkına her zaman sahibizâ? bu duyuru üzerine, araba sahipleri, Paris Emniyet Müdürlüğüâ??ne başvurdular. 1 Kasım 1899â??a kadar Paris bölgesinde 1795 kişiye sürücü belgesi verilmişti.

İLK GELİR VERGİSİ
1451 yılında Floransaâ??da Catastro adı altında Lorenzo De Medici tarafından toplanmaya başlandı. Daha sonra Scala adını alan bu vergi, önceleri devlete gelir sağlamak amacıyla ve iyi niyetle toplanıyordu. İlk süper vergiyi ise, İngiltereâ??de David Lloyd George, 1909 bütçesiyle birlikte yürürlüğe koydu. Buna göre, yıllık geliri 5 bin sterlini aşan herkesten gelirinin 3 bin sterlininden sonraki her sterlin için 6 penny vergi alınıyordu.

İLK TOTO OYUNU
1922 yılında, İngiltereâ??nin Birmingham kentinde, John Jervis Barnard tarafından oynatıldı. Bu amaçla tek odalı bir büro tutan Barnardâ??ın düzenlediği bahisin ilk kuponunda, altı karşılaşmanın galibini bilmek gerekiyordu. 1938 yılına kadar bu oyunu sürdüren Barnard, kuruluşunu o yıl David Copeâ??a devretti.

İLK DONDURMA
1686 yılında, İngiltere Kralı II. James ve adamlarının tanesine birer pound ödeyerek 12 tabak dondurma yediklerine dair bir belge varsada, dondurmanın kökenleri, çok daha eskiye dayanır. Büyük İskenderâ??in Neronâ??un ve Mısır firavunlarının dondurma yediklerine ilşikin söylentiler vardır. Şorbet denilen ilk dondurmanın 16. yüzyılda Floransaâ??da (İtalya) ortaya çıktığı, oradanda Fransaâ??ya atladığı biliniyor.

Nüfusu 1 Milyonu Aşan İlk Kent
Dünyadaki tüm kentler arasında, nüfusu 1 milyonu aşan ilk kent Londraâ??dır. 1811 yılında yapılan nüfus sayımında, bu kentte 1 milyon 9 bin 546 kişi yaşadığı saptanmıştır. 7 yıl sonra dünyada yapılan nüfus sayımlarında ise nüfusu 1 milyonu aşan kentlerin sayısı ancak 7â??yi bulmuştu. Bu şehirler; Londra, Paris, Kanton, New York, Viyana, Nanking, Tokyo

İlk Kahve ve Neskafe (Nescafe)
Kahveyi ve yararlarını ilk belirleyen kişi, ünlü Türk bilgini İbni Sinaâ??dır. İbni Sina, M.S. 1000 yılında kahveyi keşfetti ve ona Bunc adını verdi. Bu isim Etopyada hala kullanılır.

Bugün Avrupa ve Amerikaâ??da yaygın bir biçimde kullanılan Neskafe sekiz yıllık bir araştırmadan sonra ilk kez 1938 yılında isviçreâ??de Vevey kentinde Nestle tesislerinde hazırlandı.

İLK BLUCİNLER (BLUE JEANS)
1850 yılında Bavyeraâ??dan ABDâ??ye göçeden Levi Strauss tarafından yapıldı. Altına hücum döneminde San Franciscoâ??ya geldiğinde yanında çadır ve branda bezi yapmak üzere getirdiği bir miktar kumaş vardı. O sırada karşısına çıkan bir madenci, normal pantolonların, madenlerde çabuk eskiyip yırtıldığını söyleyince, Straussâ??ın kafasında şimşik çaktı ve elindeki kalın kumaştan dayanıklı pantolon yapmaya karar verdi. Bu ilk blucinler, düzinesi 13.5 dolardan satışa çıkarıldı.

İlk Tükenmez Kalem
Tükenmez kalem ilk kez 1938 yılında Macar heykeltıraş ve gazeteci Lasalo Biro tarafından bulundu. Biro, o yıllarda Budapeşteâ??de hükümet tarafından finanse edilen bir dergi çıkarıyordu. Bir gün, derginin basıldığı matbaaya gittiğinde, çabuk kuruyan mürekkeplerin sağlayacağı yararları düşündü ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Biro, 10 Haziran 1943 yılında mürekkep damlatmayan bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. Biro patenti altında halka satılan ilk tükenmez kalemler ise, 1945 yılında Buenos Airesâ??te Eterpen şirketi tarafından piyasaya çıkarıldı.

İlk Açlık Grevi
Çar 3. Aleksandır döneminde (1881-1894) Rusyaâ??daki cezaevlerinde bulunan mahkumlar tarafından yapıldı. 1889 yılında, Kara Gaol Hapishanesiâ??nde bulunan kadın mahkumlar da açlık grevine katılınca, kendilerine zorla yemek yedirildiğine ilişkin kanıtlar var. İngiltereâ??de ilk açlık grevi ise 1909 yılı Temmuz ayında Marion Wallace Dunlop adlı bir genç kız tarafından yapıldı.

İLK MUM
Günümüzden 2000 yıl önce, hayvansal yağların arasına pamuk sokularak ilk mum yapıldı. Ancak, bu mumlar herkesin kullanamayacağı kadar pahalı ve lükstü. 17.yyâ??a kadar bu durum devam etti. Fransız bilim adamı Sieur Le Brez, kalıba dökülen mumları yapınca, üretim çok daha ekonomikleşti ve mum kullanımı büyük ölçüde arttı. Parafin mumların ilki ise 1850 yılında İskoçyaâ??da James Young adlı kimyager tarafından yapıldı.

İLK OTEL
1774 yılında Şubat ayında, Covent Gardenâ??da (İngiltere), Lows Grand Hotel adıyla açıldı. Otelin sahibi David Lowdur.

İLK HAYAT SİGORTASI ŞİRKETİ
Londraâ??da Sir Thomas Allen tarafından 1706 yılında, â??Amicable Society for a Perpetual Assurance Officeâ? adı altında faaliyete geçirildi. Sigortalanacak kişinin 15 yaşından küçük 45 yaşından büyük olmaması gerekiyordu.

İLK MARGARİN
Pantenti, 15 Temmuz 1869 günü Parisâ??te Hippolyte Mege-Mouries adlı Fransız tarafından alındı. Aynı yıl, III. Napolyon, donanmada tereyağı yerine kullanılmak üzere bir başka madde geliştirilmesi için yarışma açmıştı. Mege-Mouries, bu yarışmaya katılan tek kişi oldu ve kralın koyduğu ödülü de aldı.

İLK OTOMOBİL ÜRETİMİ
Petrolle çalışan otomobillerin üretimi, 1888 yılında Almanyaâ??da Rheinische Gasmotorenfabrik Karl Benz tarafından Mannheimâ??da başladı. Gerçi Benz, ilk kullanılabilir modelini üç yıl önce yapmıştı ama, kayıtlara geçen satış, Parisli Emeli Rogersâda yapıldı ve fatura tarihi 16 Şubat 1888â??di. 2 beygir gücünde, tek silindirli, üç tekerlekli ve iki kişilik olan bu araba, dört koli içinde Parisâ??e gönderildi. Benz firması aynı yıl ilk katalogunu çıkardı. İlk üretilen arabalar üç tekerlekliydi ve 1893 yılında dört tekerlekli ilk iki model piyasaya çıkarıldı. Bunlar, Victoria ve Vis-a-vis modelleri olarak adlandırıldı.

1893 yılı sonunda Benz firmasının sattığı araba sayısı 69â??du. Seri üretimin ilk standart modeli Benz Velo, 1894 Nisanında piyasaya sürüldü. Üzerinde 1.5 beygir gücündeki motorla saatte en fazla 12 mil hız yapabilen bu arabalar, 2.200 Marktan satılıyordu.

İLK OTOMOBİL HIRSIZLIĞI
1896 yılının Haziran ayında Parisâte meydana geldi. Baron de Zuylen, Peugeot marka arabasının onarımı için imalatçı firmaya göndermişti. Baronâun şoförü, arabayı fabrikadan çalarak ortadan kayboldu. Bir süre sonra hırsız, araba ile birlikte Asnieresâde ele geçirildi.

İLK DOLMUŞ SEFERİ
Şehirlerarası ilk dolmuş seferi, 1898 yılının Ağustos ayında, London Motor Van and Wagon Co. Şirketi tarafından Clacton ile Londra arasında başladı. Şirket, her Cuma Clactonâdan Londraâya 4 araç kaldırıyordu. 70 millik mesafe 5.5 saatte katediliyordu.

ABDde ilk dolmuş seferleri ise, 1899 yılında Nassau County Motor Coach Co. tarafından başladı. Seferler, Long İslandâ??ın banliyöleri arasında yapılıyordu.

İLK PLAKA
Paris Emniyet Müdürlüğüâ??nün 14 Ağustos 1893 günü yayınladığı talimatnamede şu satırlar vardı:â?Her motorlu aracın üzerinde, görünebilir büyüklükte bir metal plaka olacaktır. Bu plaka üzerinde, araç sahibinin adı, adresi ve ruhsat numarası yazacaktır. Aracın sol tarafına takılacak olan bu plaka hiçbir biçimde gizlenmeyecektirâ?.
30 Eylül 1901 tarihinden itibaren bu kural tüm Fransada geçerli oldu. Saatte 30 km yapabilen her aracın bu plakayı takması istendi.

AŞIRI HIZ NEDENİYLE CEZALANDIRILAN İLK SÜRÜCÜ
İngiltereâ??de Walter Arnold ilk hız nedeniyle ceza alan kişidir. 28 Ocak 1896 günü Tombridge Polis Mahkemesiâ??nde, C.W. Powell tarafından, sekiz gün önce meskun bölgede 2 millik hız sınırının ihlal edilmesi suçundan yargılanmıştır. Arnoldâ??un şansızlığı, 2 millik hız sınırını, tam yerel polis komiserinin evinin önünde aşmasıydı. O sırada akşam yemeğini yemek için eve gelen komiser, olayı görünce derhal yemek masasından kalkmış, başlığını giyip bisikletine binerek suçluâ??nun peşine düşmüştü. 5 saat süren kovalamacanın ardından Arnold aşırı hızdan dolayı tutuklandı.

İLK GAZETELER
Aynı başlık altında belirli aralıklarla yayınlanıp haberleri okuyucularına aktaran ilk iki gazete, Almanyaâ??da 1609 yılının Ocak ayında yayınlanmaya başladı. Aviso Relation oder Zeitung, 15 Ocakâ??ta ilk sayısını çıkardı ve haftalık olarak sürdürdü. Öteki gazete ise, Aller Fürnemmen und Gedenckwürdingen Historien başlığı taşıyordu. Haftada bir kez Strasbourgâ??da basılan gazetenin üzerinde tarih yoktu.

İLK KÖŞE YAZARI
Dr. John Hill, 11 Mart 1951 tarihinden itibaren London Advertiser ve Literary Gazetteâ??de Müfettiş imzasıyla köşe yazıları yazmaya başladı. Bu, ilk imzalı köşe yazısıydı. Hill, iki yıl boyunca yazılarını sürdürdü ve her yıl için 1500 sterlin ücret aldı. Bu da, o zamana göre, hatırı sayılır bir paraydı. Basın tarihinin bu ilk köşe yazarı, bugünün meslektaşları gibi ciddi konulara ilgilenmiyor aksine dedikoduları yansıtmaktan zevk alıyordu.

İLK NAYLON
Amerikan kimya şirketi E.İ. Du Pont De Neumorsâ??da, Dr. Wallace Carothers başkanlığında bir araştırma ekibi tarafından üretildi ve 16 Şubat 1937â??de patenti alındı. Ticari olarak üretilen ilk naylon ürün ise, diş fırçası kılıdır. İlk naylon iplik de, aynı şirketin Seaford fabrikasında 15 Aralık 1939â??da üretilmiş ve çorap yapımında kullanılmıştır.

İLK EMEKLİ MAAŞI
Almanyaâ??da, Bismarkâ??ın 1889 yılının Haziran ayında hazırlattığı Emeklilik Sigortası Yasası, 1 Ocak 1891 yılından itibaren yürürlüğe girdi. Yasaya göre 16 yaşının üzerinde olup da, hiçbir iş yapmayan ve yıllık geliri 2000 mark altında olan herkese, belirli bir çizelgeye göre yardım yapılıyordu. İngiliz Milletler Topluluğuâ??nda, yasa ile emekli aylığı ödemeye başlayan ilk ülke Yeni Zenlanda oldu.

İLK PLASTİK
Parkesin adıyla, nitroselüloz, kafur ve alkolün karışımıyla Birmingham kentinde Alexander Parkes tarafından yapıldı. Üretimine ise Londraâ??da, 1866 yılında Parkes tarafından başlandı. Bulucusuna göre, bu ilk plastik, gerçekten harika bir maddeydi.

İLK CİPS PATATES
1853 yılında, New Yorkâ??taki Moon Lake House Oteliâ??nin Kızıldereli aşçısı George Crum tarafından hazırlandı. Bir akşam, otelin restorantına yemeğe gelen müşterilerden biri, Crumâ??dan Fransızların ünlü patates tavasından daha ince bir patates yemeği istedi.

İLK TELEFON
Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti, Charles Sumner Tainter ve Alexander Graham Bell tarafından geliştirilen Radyofon adlı aygıttır. İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdi. Verici, Washingtonâ??da 13. Caddeâ??deki Franklin Schoolâ??un tepesine konmuştu. Tainter, ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı:â?Bay Bell… Bay Bell… Beni duyabiliyorsanız, Lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayınâ?. Az sonra Bell, 14. Caddeâ??de bulunan laboratuarının penceresine geldi. Elinde şapka vardı. Bir an durdu, sonra sallamaya başladı.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Faydalanır ?
Asgari geçim indiriminden kimler yararlanır veya faydalanır ? Onu bu topic altında okuyalım.. Ücretleri...
Beyaz Show Konukları 24 Şubat İzle
24 Şubat Cuma Günü Beyaz Show Konukları Kimler Olacak Hepsini İzle Kanal D final bölümü 2012,24...
Dünyanın En Zengin İnsanları 2012
Dünyadaki en zenginler listesi sizler için.. Dünyanın en zengin insanları kimler ? Dünyanın...
Demet Akalın Hayalim Üç 3 Kelime Dinle Şarkı Sözü
Demet Akalın Hayalim Üç Kelime Yeni Klip İzle, Demet Akalın Hayalim 3 Kelime 2010 Albümü Dinle,Demet...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorumlar (3)

 

 1. ESAD diyor ki:

  parfümü kim buldu

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. paris diyor ki:

  tekerleği kim buldu

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. hacer diyor ki:

  yha iyide el arabasını kim icat etti

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Gönderim