Ordunun dereleri hikayesi

Ordunun dereleri türküsünü malum hepimiz biliriz. İşte bu türkünün hikayesi nedir ona bakalım.

ilk olarak türkünün sözleri ve sonradan hikayesi:

Ordu’nun dereleri
Aksa yukarı aksa
Vermem seni ellere
Ordu üstüme kalksa
Sürmelim aman

Oy Mehmet’im Mehmet’im
Sana küstüm demedim
Seni bana geçmişler
Vallahi ben demedim
Sürmelim aman

Ordu’nun dereleri
Kara yosun bağlıyor
Kalk gidelim sevdiğim
Annem evde ağlıyor
Sürmelim aman

Oy bağlamam bağlamam
Zerdali dalı mısın
Garip garip çalarsın
Benden sevdalı mısın

Yorum:

Ordulu olduğumu öğrenenlerin istisnasız sorduğu şeydir bu: “Dereler yukarı akıyor mu?” Türkü öyle bir yer etmiş ki zihinlere… Duymayan, dinlemeyen var mı “Ordu`nun Dereleri”ni?

Aşkın müthiş bir ifadesidir yukarıdaki dizeler. Sevdiği için dünyaya meydan okuma, her şeyi karşısına alma, aşkına sahip çıkma, ölümüne sevme…

Şimdilerde yok böyle aşklar. Bakın ne diyor dizeler: “Bütün Ordu halkı ayaklanıp üstüme gelse senden vazgeçmem. Suyun yukarı akması tabiat kurallarına aykırı. Bu mümkün değil ya hadi oldu, dünya tersine döndü ve sular yukarı aktı; yine de senden vazgeçmem!”

Mecnun`un Leyla için çöle düşmesinden, Ferhat`ın Şirin için dağlar delmesinden, Kerem`in Aslı için yanmasından daha güçlü ve öz bir ifadedir aşk için bu dizeler.

Bu yazıyı kaleme alma sebebim bu akşam dinlediğim bir türküydü. Bir Çarşamba türküsü şöyle diyordu radyoda:

“Oy ninoşum, ninnoşum
Ben sana vurulmuşum.
Eller almış yarimi,
Ben yarimsiz bir hoşum.”

“Eller almış yarimi” dizelerini duyunca gülümsedim, aklıma bir olay geldiği için. Birkaç yıl önce gazetede okumuştum. Devrin Hava Kuvvetleri Komutanı Orduluydu. Gazeteciler Ankara`da bir gece “caz konseri”nde görürler Paşa`yı ve hemen giderler yanına: “Paşam, derler; caza merakınız var galiba” “Yok, der Paşa. Hiç ilgilenmem; ama protokol gereği geldim.”

Basının göirevi soru sormak olduğu için devam eder gazeteciler: “Paşam, hangi müzikten hoşlanıyorsunuz?”

“Halk müziği, der; en sevdiğim türkü de Ordu`nun Dereleri türküsüdür.” ve devam eder. “Büyük bir aşk, yiğitlik ifadesi var türküde. Her ne olursa olsun sevdiğinden vazgeçmeme var.”

Hemen atılır biri: “Paşam, `Çarşamba`yı Sel Aldı` türküsü için ne diyeceksiniz?”

“Hiç sevmem o türküyü, der Paşa.

Çarşambayı sel aldı
Bir yar sevdim el aldı.

Yahu olur mu öyle şey? Ben seveceğim el alacak!.. Ne anlamı var o zaman sevmenin? Böyle aşk mı olur? Aşık adam ne pahasına olursa olsun sevdiğini ele vermez!”

Evet, beni gülümseten buydu. Bu akşam radyodan dinlediğim Çarşamba türküsünde “Eller almış yarimi” sözünü duyunca “Olamaz!” dedim, “Çarşamba türkülerinde hep mi aynı ifade var?”

Çarşambalılar kızmasın ama Ordu türküsündeki bu aşka sahip çıkma, aşkı uğruna dünyayı karşısına alma cesareti varken “Bir yar sevdim el aldı”, “Eller almış yarimi” gibi türküleri duyunca yahu ne yapıyorsunuz siz diyor insan.

Nice Ordulu bilirim. Sevmiş, istemiş, sevdiği verilmemiş; gözünü kırpmadan kaçırmış, kendine eş eylemiştir sevdiğini. Babam, amcam ve iki halam dahildir buna.

Ben mi? Geleneği bozanlardanım ben… Dedim ya şimdi kalmadı öyle aşklar ve babayiğitler

ORDUNUN DERELERİ

Ordu’nun dereleri
Aksa yukarı aksa
Vermem seni ellere
Ordu üstüme kalksa …… sürmelim aman.

Bağlantı:

Oy Mehmedim Mehmedim
Sana küstüm demedim
Beni sana geçmişler
Vallahi ben demedim……. sürmelim aman.

Ordu’nun dereleri
Derin derin çağlıyor
Kalk gidelim sevgilim
Annem evde ağlıyor………sürmelim aman.

Bağlantı:

Oy bağlamam bağlamam
Zerdali dalı mısın?
Garip garip çalarsın
Benden sevdalı mısın?……….sürmelim aman.

Bağlantı:

“ORDUNUN DERELERİ” TÜRKÜSÜNÜN ÖYKÜSÜ

Ordu’da Dört Mevsim’i adresime gönderme nezaketini gösteren ilgililere öncelikle teşekkür etmek isterim. İlimizin her yönüyle tanıtımı bakımından faydası yadsınamaz bu güzel dergiyi Yayımlayan Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı Genel Merkezi Başkanı ve yöneticilerini de kutlamayı bir görev sayıyorum.
Ancak yudum, yudum okuduğum bütün yazıların içinde, hukukçu ve eski parlementerimiz Sayın Ertuğrul Günay’ın kaleme aldığı Ordu’nun Dereleri türküsüne takıldığımı da söylemeliyim.
Anlatım kabiliyetine, akıcı üslubuna hayranlık duyduğum Sayın Günay’ın bazı çevrelere gönderme yaptığı ve de çok sevdiği bu türküyü hoşgörüsüne sığınarak öyküsüyle tanıtmak gereğini duydum.
Ordu’nun Dereleri, klasikler arasında yerini almış, ünü hudutlarımızın dışına taşmış, yıllardan beri dillerden düşmeyen önemli bir türküdür.
Böylesine duygu yüklü bu türkünün bir öyküsü elbette olmalıdır. Yıllar önce Ankara Radyosu’ndan Saim Çağlayan ve eşi Aysema Çağlayan’ın bu konudaki yayınları da, görülüyor ki etkili olamamış ve bu türkünün öyküsü geniş halk kitlelerine duyurulamamıştır.
Eskiden ama çok eskiden Ordu’nun uzak köylerinden birinde iki genç yaşarmış. Genç kız güzel mi güzel. Dal gibi, sırma örgülü saçları, hokka gibi ağzı, sürmeli gözleriyle yürekler hoplatan kızın adı Hacer.
Delikanlı da yakışıklı mı yakışıklı. Bu levent yapılı, yağız gencin adı Mehmet. Şöyle bir bakışıyla genç kızları mezara dek peşinden sürükleyen Mehmet, ne var ki Hacer’e sevdalıymış.
Güzelliği ile çevresini kırıp geçiren Hacer de derin bir sevda ile yanıp tutuşurmuş Mehmet için.
Zaman zaman zerdali ağacının dibinde buluşmuşlar. Göz göze, diz dize akıp giden saatlerin farkına bile varmazlarmış.
Fakat bu güzel beraberliğe kem gözler karışmış. Haset dolu köyün diğer kızları çevirdikleri türlü entrikalarla bu tatlı beraberliği yıkıp atmışlar.
Hacer kızın aleyhine inanılmaz dedikodular üretmişler ve nihayet Mehmet’in, sevdiğini ve de köyünü terk etmesine neden olmuşlardır. Böyle derin bir üzüntüyle gurbete çıkan Mehmet, geride gözleri yaşlı bir kız, dertli, yerinden kalkamayan yatalak bir ana bırakmıştır.
Büyük bir acı içinde kalan, yüreği yanık Hacer kız her gün evinin yakınından akan dere kenarına gider, yıkadığı kar gibi beyaz çamaşırları çitlere asarken dudaklarından eksik etmediği bir türküyle bütün köyü inletip dururmuş.

Ordunun dereleri
Aksa yukarı aksa
Vermem seni ellere
Ordu üstüme kalksa

Oy bağlamam bağlamam
Zerdali dalı mısın
Garip garip çalarsın
Benden sevdalı mısın

Ne yazık ki Hacer kızın bu feryadını, ne Mehmet duyar ne de araya giren iyi niyetli komşular bu işe bir çare bulurmuş. Tüm komşuların gelip gittiği ev yas evine dönmüş.
O günden sonra günler aylar böyle gelip geçmiş, ne Mehmet dönmüş ne de Hacer gitmiş sevdiğinin yanına. Ama Hacer’in yüreği yanık, hep dertli derli söylermiş bu türküyü inceden.
Oy Mehmet’im Mehmet’im
Sana küstüm demedim
Beni sana geçmişler
Vallahi ben demedim.

Hacer’in bu sözlerinde gerçeğin ta kendisi varmış. Ne çare ki içli kız, dertli kız türküsüne vurduğu gamını, derdini sevdiğine ulaştıramamış. Araya girenler de işin üstesinden gelememiş. Böylece yıllar geçmiş aradan. Mehmet gurbette kalmış, Hacer kız da dere kenarında hem ağlamış, hem söylemiş “Ordu’nun Dereleri” türküsünü ölünceye dek.
Hamdi TANSES

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 2 votes)
Ordunun dereleri hikayesi, 7.0 out of 10 based on 3 ratings
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Ordunun Dereleri Türküsünün Sözleri
Çok Eski Ve Kalıcı Türkülerimizden Olan Ordunun Dereleri Türküsünün Şarkı Sözlerini Sizler...
Trabzon Yöresine Ait Türküleri Ve Hikayeleri
Trabzon Yöresinin Türküleri Ve Hikayeleri İle İlgili Gerekli Bütün Açıklamalar Trabzon Yöresine...
Yemen Türküsü Hikayesi
Yemen türküsü sözleri, Yemen Türküsü ve Hikayesi, Yemen türküsünün hikayesi, Yemen Türküsü...
Çorum Yöresine Ait Türküler Ve Hikayeleri
Çorum Yöresine Ait Türküler Ve Hikayeler İle İlgili Açıklamalar Çorum Yöresinin Türküleri...

Etiketler: , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim