Tayland Ülkesi Hakkında Gerekli Bilgiler

Güzel Bir Uzak Doğu Ülkesi Olan Taylandın (Thailand) Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgilerin Hepsini Paylaşalım.

Taylandın illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve Tayland ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

Evet Sırasıyla Şimdi Taylandın Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

Resmi dil :Tayca
Başkent :Bangkok
Yönetim Ş ekli :Krallık
Yönetim biçimi :Meşruti Monarşi
Kral : Bhumibol Adulyadej
Başbakan :Abhisit Vejjajiva
Yüzölçümü :513.000 km²
49. en geniş ülke
Nüfus :65,444,371 (2006)
En kalabalık 19. ülke
Nüfus yoğunluğu :126 kişi/km²
Milli gelir (GSMH) :560,7 milyar ABD Doları (2005)
En zengin 21. ülke
Kişi başına düşen milli gelir :8,300 ABD Doları (2005)
En müreffeh 69. ülke
Para birimi : Baht (THB)
Saat dilimi – Yaz saati

Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam kısa adıyla Tayland bir Güneydoğu Asya ülkesidir.

* 1 Hakkında
* 2 Coğrafî Verileri
* 3 Nüfus Bilgileri
* 4 Yönetimi
o 4.1 İdari Bölümler
* 5 Üye Olduğu Uluslararası Örgüt ve Kuruluşlar
* 6 Ekonomik Göstergeler
* 7 İletişim Bilgileri
* 8 Ulaşım Ve Taşımacılık

Hakkında

Krallıkla yönetilmektedir. Ana dili Taycadır, nüfusun %90 lık büyük bölümü budist inanışına sahiptir. Kutsal tapınaklarda beslenilen siyam kedisi tüm dünyada ünlüdür. Thai dilinde melekler şehri anlamını taşıyan Bangkok ise başkentidir. Turizme önem verilir, turistler saygıyla ve çiçeklerle karşılanır. Budist geleneği gereği ülkede budizm için büyük paralar harcanır ve tapınaklar kurulur, yaşatılır. Suya dayanıklı bir ağaç olan, yatçılık, mobilya ve havuz sektörünün vazgeçilmez malzemesi Tik ağacından çok güzel oymalar, eserler görmek ve/veya satın almak mümkündür. Ülkeyi gezecek yabancıların dikkat etmesi gereken davranış şekilleri vardır. Bir taylandlı yanında başkasının başını, saçlarını okşamak, ayakla bir şeyi işaret etmek ve thai şekli selamlaşmayı yapmamak hoş karşılanmaz. Ülke kara incinin vatanıdır. Adı gece hayatı ve beraberinde seks turizmiyle anılan ülkenin sahip olduğu diğer güzellikler arka planda kalmaktadır.Tayland hiç bir ülkenin sömürgesi altında kalmamıştır.

Bir zamanlar Patani İslâm Krallığı’nın yönetimi altında barış ve huzur içinde hayatlarını sürdüren Patanili Müslümanlar, toprakları Budist Tayland Ordusu tarafından işgal edildikten sonra acı dolu günler yaşamaya başladılar. 5 milyon Müslümanın yaşadığı Patani’de toplama kamplarında tutulan yüzlerce genç kıza askerler tarafından tecavüz ediliyor, alimler katlediliyor, camiler ateşe veriliyor, gözaltına alınan insanlardan bir daha haber alınamıyor. Patani’deki toplama kamplarında 30 bini aşkın insan bulunurken, başta Müslüman Halklar, Birleşmiş Milletler Örgütü ve İslâm Konferansı Örgütü olmak üzere dünya Patani’de yaşananlar karşısında sessiz kalmaya devam ediyor.

Tayland askerleri, Patanililere yönelik gerçekleştirdikleri saldırılarda özellikle alimleri ve cami imamlarını hedef seçiyorlar. 2004 yılından beri Tayland Yönetimi tarafından sıkıyönetim uygulanan Patani’de son 5 yılda 3500′den fazla Patanili, Budist askerler tarafından katledildi. Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliam ve işkencelerde sınır tanımayan Tayland yönetiminin dünyadaki en iyi müttefiği Amerika ve İsrail. İsrail’de belli bir süre eğitim gören Tayland askerleri daha sonra görev yeri olarak Patani’ye gönderiliyorlar. Tayland hükümeti yer altı kaynakları bakımından son derece zengin olan Patani’yi tamamen Budistleştirmek istiyor. Patanililerden topraklarını terk etmelerini isteyen Tayland yönetimi, bölgeyi Budistleştirmek için şiddet ve katliamı bir araç olarak kullanıyor. Patani’de gerçekleşen ölüm vakaları nedeniyle şikâyette bulunulacak herhangi bir merci yok. Yakınları katledilen Patanililer, Tayland hükümetine şikâyette bulunduklarında çoğu zaman tehdit edilip gözaltına alınıyorlar. Tayland hükümeti, Patanili Müslümanların gösteri yapmalarına da izin vermiyor. Patanililer tarafından düzenlenen gösteriler son derece sert bir şekilde bastırılıyor.

Coğrafî Verileri

Konum: Güneydoğu Asya, Andaman Denizi ve Tayland Körfezi Kıyısında, Burma’nın güneydoğusunda yer alır.

Coğrafi Konumu: 15 00 Kuzey Enlemi, 100 00 Doğu Boylamı

Haritadaki Konumu: Güneydoğu Asya

Yüzölçümü: 514,000 Km²

Sınırları: Toplam: 4,863 Km

Sınır Komşuları: Burma 1,800 Km, Kamboçya 803 Km, Laos 1,754 Km, Malezya 506 Km

Sahil Şeridi: 3,219 Km

İklimi: Tropikal.

Arazi Yapısı: Orta kısımlarda ovalar, doğuda Khorat platosu, ülke genelinde dağlar yer alır.

Deniz Seviyesinden Yüksekliği: En Alçak Noktası: Tayland Körfezi 0 M

En Yüksek Noktası: Doi Inthanon 2,576 M

Doğal Kaynakları: Kalay, Kauçuk, Doğal Gaz, Tungsten, Tantal, Kereste, Kurşun, Balık, Alçıtaşı, Linyit ve işlenebilir topraklar.

Arazi Kullanımı: Tarıma Uygun Topraklar: %34

Daimi Ekinler: %6

Otlaklar: %2

Ormanlık Arazi: %26

Diğer: %32 (1993 Verileri)

Sulanan Arazi: 44,000 Km² (1993 Verileri)

Doğal Afetler: Yer Çökmeleri, Kuraklıklar, Tsunami

Nüfus Bilgileri

Nüfus: 65,444,371 (Temmuz 2001 Verileri)

Nüfus Artış Oranı: %0.91 (2001 Verileri)

Mülteci Oranı: 0 Mülteci/1,000 Nüfus (2001 Tahmini)

Bebek Ölüm Oranı: 30.49 Ölüm/1,000 Doğan Bebek (2001 Tahmini)

Ortalama Hayat Süresi: Toplam Nüfus: 68.86 Yıl

Nüfusun %70 Kadın %20 Erkek %10 Transeksüel/Travesti

Erkeklerde: 65.64 Yıl

Kadınlarda: 72.24 Yıl (2001 Verileri)

Ortalama Çocuk Sayısı: 1.87 Çocuk/1 Kadın (2001 Tahmini)

HIV/AIDS – Hastalıklarına Yakalanan Yetişkin Sayısı: %2.15 (1999 Verileri)

HIV/AIDS – Hastalığı Olan İnsan Sayısı: 755,000 (1999 Verileri)

HIV/AIDS – Hastalıklarından Ölenlerin Sayısı: 66,000 (1999 Verileri)

Ulus: Tay

Nüfusun Etnik Dağılımı: Tay %75, Çinli %14, Diğer %11

Din: Budizm %91.8, Müslüman %7, Hıristiyanlık %0.5, Hinduizm %0.1, Diğer %0.6 (1991)

Diller: Thai, İngilizce, Etnik Ve Bölgesel Lehçeler

Okur Yazar Oranı: 15 Yaş Ve Üzeri İçin Veriler

Toplam Nüfusta: %93.8

Erkekler: %96

Kadınlar: %91.6 (1995 Verileri)

Yönetimi

Ülke Adı (Resmi Tam Adı): Tayland Krallığı

Kısa Şekli : Tayland Eski Adı: Siam Yönetim Biçimi: Meşruti Monarşi Başkent: Bangkok (GRUNG TAPE)

İdari Bölümler

Ülke 76 bölgeden oluşmkatadır. Bunlar, Amnat Charoen, Ang Thong, Buriram, Chachoengsao, Chai Nat, Chaiyaphum, Chanthaburi, Chiang Mai, Chiang Rai, Chon Buri, Chumphon, Kalasin, Kamphaeng Phet, Kanchanaburi, Khon Kaen, Krabi, Krung Thep Mahanakhon (Bangkok), Lampang, Lamphun, Loei, Lop Buri, Mae Hong Son, Maha Sarakham, Mukdahan, Nakhon Nayok, Nakhon Pathom, Nakhon Phanom, Nakhon Ratchasima, Nakhon Sawan, Nakhon Si Thammarat, Nan, Narathiwat, Nong Bua Lamphu, Nong Khai, Nonthaburi, Pathum Thani, Pattani, Phangnga, Phatthalung, Phayao, Phetchabun, Phetchaburi, Phichit, Phitsanulok, Phra Nakhon Si Ayutthaya, Phrae, Phuket, Prachin Buri, Prachuap Khiri Khan, Ranong, Ratchaburi, Rayong, Roi Et, Sa Kaeo, Sakon Nakhon, Samut Prakan, Samut Sakhon, Samut Songkhram, Sara Buri, Satun, Sing Buri, Sisaket, Songkhla, Sukhothai, Suphan Buri, Surat Thani, Surin, Tak, Trang, Trat, Ubon Ratchathani, Udon Thani, Uthai Thani, Uttaradit, Yala ve Yasothon’dır.

Bağımsızlık Günü: 1238 (Geleneksel Kuruluş Günü)

Millî Bayram: Kral Phumiphon’un Doğum Günü, 5 Aralık (1927)

Anayasa: 11 Ekim 1997

Üye Olduğu Uluslararası Örgüt ve Kuruluşlar

APEC, ARF, Asdb (Asya Kalkınma Bankası), ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Örgütü), BIS (Uluslararası İmar Bankası), CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CP, ESCAP (Asya Ve Pasifikler Ekonomik Ve Sosyal Komisyonu), FAO (Tarım Ve Gıda Örgütü), G-77, IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar Ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç Ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IFAD (Uluslararası Tarımsal www.gelsinler.net Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç Ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), IHO (Uluslararası Hidrografi Örgütü), ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), Inmarsat (Uluslararası Denizcilik Uydu Teşkilatı), Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon Ve Uydu Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı), ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), NAM, OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı), OIC (İslam Konferansı Örgütü), OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu), OSCE (Avrupa Güvenlik Ve İşbirliği Örgütü), PCA (Daimi Hakemlik Mahkemesi), UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret Ve Kalkınma Konferansı), UNESCO (Eğitim-Bilim Ve Kültür Örgütü), UNHCR (BM Mülteciler Yüksek Komiserliği), UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UNIKOM (BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu), UNITAR (BM Eğitim Araştırma Enstitüsü), UNMIBH (BM Bosna-Hersek Misyonu), UNTAET (BM Doğu Timor Geçiş Yönetimi), UNU, UPU (Dünya Posta Birliği), WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), Wtoo (Dünya Turizm Örgütü), Wtro (Dünya Ticaret Örgütü).

Ekonomik Göstergeler

GSYİH – Satınalma Gücü Paritesi – 413 Milyar $ (2000 Verileri)

GSYİH – Reel Büyüme: %4.2 (2000 Verileri)

GSYİH – Sektörel Bileşim: Tarım: %13

Endüstri: %40

Hizmet: %47 (1999)

Enflasyon Oranı (Tüketici Fiyatlarında): %2.1 (2000 Verileri)

İş Gücü: 32.6 Milyon (1997 Verileri)

İşsizlik Oranı: %3.7 (2000 Verileri)

Endüstri: Turizm, Tekstil, Tarım Ürünleri, Meşrubat, Tütün, Çimento, Hafif Endüstri, Kuyumculuk, Elektrikli Aletler ve Malzemeleri, Bilgisayar ve Parçaları, Mobilya, Tungsten ve Kalay üretimi.

Endüstrinin Büyüme Oranı: %3 (2000 Verileri)

Elektrik Üretimi: 89.431 Milyar Kwh (1999)

Elektrik Tüketimi: 83.991 Milyar Kwh (1999)

Elektrik İhracatı: 200 Milyon Kwh (1999)

Elektrik İthalatı: 1.02 Milyar Kwh (1999)

Tarım Ürünleri: Pirinç, Manyok, Kauçuk, Mısır, Şekerkamışı, Hindistancevizi, Soya Fasulyesi

İhracat: 68.2 Milyar $ (2000 Verileri)

İhracat Ürünleri: Bilgisayar Ve Parçaları, Tekstil, Pirinç

İhracat Ortakları: ABD %22, Japonya %14, Singapur %9, Hong Kong %5, Hollanda %4, Malezya %4, İngiltere %4 (1999)

İthalat: 61.8 Milyar $ (2000 Verileri)

İthalat Ürünleri: Yatırım Malları, Ara Mallar Ve Hammaddeler, Tüketim Malları, Yakıt

İthalat Ortakları: Japonya %26, ABD %14, Singapur %6, Çin %5, Malezya %5, Tayvan %5 (1999)

Dış Borç Tutarı: 90 Milyar $ (2000 Verileri)

Para Birimi: Baht (Thb)

Para Birimi Kodu: Thb

Mali Yıl: 1 Ekim – 30 Eylül

İletişim Bilgileri [değiştir]

Kullanılan Telefon Hatları: 5.4 Milyon (1998)

Telefon Kodu: 66

Radyo Yayın İstasyonları: AM 204, FM 334, Kısa Dalga 6 (1999)

Radyolar: 13.96 Milyon (1997)

Televizyon Yayını Yapan İstasyonlar: 5 (1997)

Televizyonlar: 15.19 Milyon (1997)

İnternet Kısaltması: .th

Internet Servis Sağlayıcıları: 15 (2000)

Internet Kullanıcıları: 1 Milyon (2000)

Ulaşım Ve Taşımacılık [değiştir]

Demiryolları: 3,940 Km

Karayolları: 64,600 Km (1996)

Su Yolları: 4,000 Km

Boru Hatları: Petrol Ürünleri 67 Km; Doğal Gaz 350 Km

Limanları: Bangkok, Laem Chabang, Pattani, Phuket, Sattahip, Si Racha, Songkhla

Hava Alanları: 110 (2000 Verileri)

Helikopter Alanları: 2 (2000 Verileri)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: -1 (from 1 vote)
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Tayland Maymun Polis Video Görüntüleri İzle
Tayland'da polislerin yaralı halde bulduğu ve tedavi ettirdikten sonra üniforma giydirerek devriyeye...
Rambo 4 Türkçe Fragman İzle
Rambo 4 Türkçe Olarak Hepsini İzle Tür : Gerilim / Dram / Aksiyon Gösterim Tarihi : 1 Şubat...
Karadutun Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposuna Sahip Olan Karadutun Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli Bilgiler. Karadutun...
Zerdalinin Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposu Olan Zerdali Sebzesinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli Bilgiler. Zerdalinin...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim