Vietnam Ülkesi Hakkında Gerekli Bilgiler

İlginç Bir Güney Asya Ülkesi Olan Vietnamın (Vietnam) Bütün İlleri Şehirleri Hakkında Gerekli Bilgilerin Hepsini Paylaşalım.

Vietnamın illeri Nelerdir, Vikipedi, Haritası, Semtleri ve Vietnam ülkesinin illeri hakkında bütün bilgileri okuyalım.

Evet Sırasıyla Şimdi Vietnamın Bütün Tüm Bilgilerini İstatistiklerini Tanıyalım Öğrenelim:

Vietnam, (Vietnamca:Việt Nam). Güneydoğu Asya’da, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam’ı, kuzeyde bırakan Çin, batıda Kamboçya ile Laos, güneyde ve doğuda Güney Çin önce Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976′da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlüktedir. Kıyı ovaları doğruda yer alır. Ormanlık, dağlık bölge geri kalan toprakların büyük bir bölümünü kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Şi Mingh, Hanoi, Haifong’dur. Eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976′da tek ülke olarak birleşti, ama yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğramıştır.

1 Tarih
1.1 Vietnam Savaşı
2 Yönetim
3 Siyasî Bölgeler
4 Turistik Bölgeleri

Tarih

Vietnam’ın arkeolojik tarihi, 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak tüm tarihi değerleri ve yaşamsal bulgularıyla, Vietnam tarihi 4000 yıllık büyük bir tarihtir. Vietnam, M.Ö. 1. yüzyıl’dan 10. yüzyıl’a kadar Çin Uygarlığı’nın egemenliği altında kalmıştır. 939 yılında bir grup Vietnam zümresi tarafından ülke, Çin’e karşı bağımsızlığını kazanmıştır. 968 yılında ise Vietnam, resmi olarak kendi resmi benliğini ilan etmiştir.

Vietnam Savaşı

Vietnam 19. yüzyılda Çin-hindi olarak (Kamboçya-Laos-Vietnam) Fransa tarafından sömürgeleştirildi. Yoğunlukla köylü olan halk topraklarından olduğu için Fransız hükümetine karşı tepkiliydi. Arada milliyetçi ayaklanmalar olduysa da bir başarı elde edilemedi. Japonya’nın Vietnam’ı işgaliyle zayıflayan otoriteye karşı bağımsızlık hareketi ligi Vietminh 2 Eylül 1945′te cumhuriyeti ilan etti. Bu Fransa ile Vietnamlı komünist lider Ho chi Mingh’i karşı karşıya getirdi. Moskova’da bağlantıları olan, Çin’den silah desteği alan ve Mao Zedong’un Kuomingtang’a karşı başarıyla yürüttüğü gerilla hareketi taktiklerini bilen Ho Şi Mingh karşısında duramayan Fransa 1954′ün Mayıs ayında teslim oldu. 1956′da seçim yapılarak tekrar birleştirilmek üzere Vietnam ikiye bölündü. Kuzeyde Ho Şi Mingh’in komünist hükümeti ve güneyde Fransa’nın desteklediği Ngo Dinh Diem hükümeti kuruldu, fakat söz konusu seçim gerçekleşmedi. Saygon’daki hükümet ABD destekli otoriter bir politika izlemekteydi. Bu güneyde tepkilerin artmasına neden oldu ve kuzeyden silah desteği alan Vietkong cephesi kurularak ABD’nin de dahil olduğu iç savaş başladı. Amerikalı askerler teknik açıdan üstün olsalar da coğrafyasını bilmedikleri bir yerde, alışkın olmadıkları gerilla taktikleri karşısında çok şansları olmuyordu. 1968′de Vietkong “Tet” saldırısını başlattı, 1973′te ateşkes ilan edilse de kısa süre sonra savaş yeniden başladı. Sonunda 30 Nisan 1975′te Vietcong’un Saygon’u ele geçirmesiyle son buldu.[1]

Vietnamın Yönetim Şekli

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nde tek yasal parti iktidardaki Vietnam Komünist Partisidir. 1975′deki anayasanın değiştirilmesiyle 1992′nin Nisan ayında yeni anayasa kabul edildi. Komünist partinin idari anlayışı yönetimin, politikanın bütün birimlerinde tekrar uygulandı. Seçimlere muhalefet etme yetkisi sadece Komünist Parti ve onun organizasyonlarına verildi.

Bunlar Vietnam Anayurt Cephesi çalışanlarını ve esnaf ticaret birliklerini kapsar. Her ne kadar eyalet kamusal yönetimi sosyalist olsa bile, onun uygulanması, 1990′lardan beri azalarak devam eden ideolojik etkisi altındadır. Vietnam Cumhurbaşkanı görünürde eyalet başkanı olsa bile normalde Vietnam ordusunun başkomutanıdır. Ayrıca Ulusal Savunma ve Güvenlik makamındadır. Vietnam Başbakanı Nguyan Tan Dung hükümetin başıdır. Ayrıca 3 yardımcı bakandan oluşan Bakanlar kurulunun ve 26 bakanın başkanıdır.

Siyasi Bölgeler

Vietnam 59 eyalete veya şehre (Vietnamca tỉnh olarak bilinir ) bölünmüştür. Ayrıca şehirlerle aynı seviyede olan (şehir statüsünde bulunan) 5 merkezi yönetim birimi vardır.

Bu şehirler; ilçe, kasaba ve köy gibi alt bölümlere ayrılmıştır.

Merkezi yönetim birimi, nahiye ve köy gibi alt bölümlere ayrılır.

Vietnamın Turistik Bölgeleri

Yakın zamana kadar sadece savaşla anılan Vietnam, son dönemlerde dünyanın ileri gelen tatil merkezleri arasında sayılmaktadır. Öte yandan, Asya’da suç oranı en az ve en güvenli yerler arasındadır.
Ha Long Koyu, Vietnam’daki doğa harikası

Halong koyu
Cat ba adası
Cuc Phuong Milli Parkı.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Facebook İnternet Sayfamızı Beğenip Yorum Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

You might also like

Karadutun Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposuna Sahip Olan Karadutun Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli Bilgiler. Karadutun...
Zerdalinin Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposu Olan Zerdali Sebzesinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli Bilgiler. Zerdalinin...
Enginarın Yararları Ve Zararları Nelerdir ?
Çok Değerli Bir Besin Deposu Olan Enginar Sebzesinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli Bilgiler. Enginarın...
Tacikistan Ülkesi Hakkında Gerekli Bilgiler
Güzel Bir Asya Kafkasya Ülkesi Olan Tacikistanın (Tajikistan) Bütün İlleri Şehirleri Hakkında...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Duyuru:
*Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır. Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
*Sitemizde Bulunan Videolar Yahoo, Google, İzlesene, Youtube Gibi Siteler Üzerinden Oynatılmaktadır.
*Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz.
*Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır.

Yorum Gönderim